01/11/2020
Intercity BC 8 12 4 15 - 39 -
Mpaloniakos 10 15 7 13 - 45 -

Την βρήκε τη νίκη που έψαχνε ο Μπαλονιακός!

Την πρώτη του νίκη στον έκτο όμιλο της D2-League πήρε ο Μπαλονιακός, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επιβλήθηκε της Intercity με 39-45 στο κλειστό του Κολωνού.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Mpaloniakos στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Αγγελογιαννόπουλου και δίποντα των Χατζηδημητρίου – Σιδέρη, προηγήθηκε με 0-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 6 πόντους του Μπαλαφούτη και δίποντο του Νικολάου, πλησίασαν στο καλάθι, 8-10!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γκρι να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους και με 7 πόντους του Ζαγαριώτη και 6 του Κατσώνη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με τους 20-25. Την Intercity κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Νικολάου και Μπαλαφούτης με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 24-32, έπειτα από 4 νέους πόντους του Ζαγαριώτη και δίποντο του Λεβεντούρη. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Νικολάου να πετυχαίνει και τους 3 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 24-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Intercity έκανε την αντεπίθεσή της και με 4 πόντους του Σταυρόπουλου και τρίποντα των Νικολάου – Μπαλαφούτη, επέστρεψε από το -10 και μείωσε στον πόντο, 36-37, 4:00 για το φινάλε. Στο πιο κρίσιμο, όμως, σημείο της συνάντησης οι χοντροί ήταν πιο ψύχραιμοι και με τους Λεβεντούρη (6π) και Χατζηδημητρίου (3π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν στη νίκη με 39-45!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/29 βολές, 11/34 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/22 βολές, 15/52 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 19 λάθη.

Πολυτιμότερος της Intercity ο Νικολάου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/7 βολές, 4/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος του Μπαλονιακού ο Ζαγαριώτης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Intercity (Μπαλαφούτης): Παχνής 4, Συμεών 3, Ρηγόπουλος, Σταυρόπουλος 4, Μπαλαφούτης 16 (1), Νικολάου 12 (1)

Mpaloniakos (Κατσώνης): Λεβεντούρης 10, Σιδέρης 2, Παναγιωτίδης, Κατσώνης 9, Αγγελογιαννόπουλος 6, Παινέσης, Παπαβασιλείου 2, Χατζηδημητρίου 5 (1), Ζαγαριώτης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!