13/10/2022
Most Wanted 18 20 13 7 - 58 -
Aguanile 24 19 18 7 - 68 -

Τυπική νίκη για την Aguanile!

Σε έναν αγώνα που μας κράτησε σε εγρήγορση... σχεδόν μέχρι τέλους με τους Most Wanted να δυσκολεύουν την Aguanile για 35 λεπτά, με την παρέα του Συκαρά να παίρνει εν τέλει τη νίκη με τελικό σκορ 58-68.

Η Aguanile κατάλαβε νωρίς το πλεονέκτημα που είχε κοντά στο καλάθι και με Αξαμπανόπουλο και Ρουκουνάκη συνεχώς να τροφοδοτούνται προηγήθηκε στο ξεκίνημα, με τους Καραμασιώτη, Παπαδόπουλο και Αναγνώστη να απαντούν για Most, με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω όμως με 18-24.

Από ψυχή... άλλο τίποτε οι Most, οι οποίοι με Νιόνιοβιτς, Κωνσταντίνου και Παπαδόπουλο να τρέχουν δίχως... αύριο, χτύπησαν τις αργές επιστροφές της Aguanile και μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 38-43 για Aguanile η οποία έτρεξε και βρήκε καλάθια προς το τέλος.

Δεν είχαν απάντηση στον Ρουκουνάκη οι γηπεδούχοι, με τον ταλαντούχο σέντερ της "Agua" να κάνει ό,τι θέλει κοντά στο καλάθι και να επεκτείνει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-61 με τρίποντο του Αναγνώστη στο φινάλε!

Σωστή διαχείριση του χρόνου, όχι ρίσκα και γρήγορες επιθέσεις στην τελευταία περίοδο για την ομάδα του Συκαρά, η οποία έκανε τα απαραίτητα για να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας και να επικρατήσει με το τελικό 58-68.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Ρουκουνάκης με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Most ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι Most είχαν 13/51 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/18 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη. Η Aguanile είχε 28/58 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 6/12 βολές, 50 ριμπάουντ, 15 ασίστ,8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 11, Διονυσόπουλος 8, Ελευθεράκης, Καραμασιώτης 9, Κωνσταντίνου 8 (11 ριμπ.), Παπαδόπουλος 15 (11 ριμπ.), Πίκουλης 5.

Aguanile (Συκαράς): Αξαμπανόπουλος 9 (12 ριμπ.), Καλαφάτης 10, Ρουκουνάκης 22 (12 ριμπ.), Σιαμπλής 8 (11 ριμπ.), Σιμιτσόπουλος 6, Συκαράς 5, Τζιγκουνάκης 8.

Τί μας άρεσε : Μία φοβερή τάπα του Αναγνώστη πάνω στον Συκαρά!