25/03/2023
Σκόρπιοι BC 15 29 13 20 - 77 -
The Roots 8 11 12 6 - 37 -

Τυπικό βράδυ για Σκόρπιους!

Σοβαροί από την αρχή μέχρι το τέλος, αποφασισμενοι για άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα και νίκη εν τέλει για τους Σκόρπιους, οι οποίοι επικράτησαν με 77-37 των Roots στο ΣΕΦ!

Σαραντάρης από τα 6.75, Χειράκης με... μπούκες, Τέγος από το ποστ, Μέτσο από μέση απόσταση! Ποικιλία στην εκτέλεση από τους Σκόρπιους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, παίρνοντας από πολύ νωρίς τα ηνία του αγώνα.. Οι Καραγιώργος, Ζαμπαρας και Αργυράκης βγήκαν μπροστά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν στο 15-8 και... μάζεψαν τα πράγματα!

Η κυριαρχία των Σκόρπιων συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, με τον Τέγο να... χορεύει στο καλάθι και να σκοράρει! Η ταυτόχρονη παρουσία του Ευθυμίου έδινε ασφάλεια στα ριμπάουντ, με τους Roots να προσπαθούν με σουτ από μακρυά να μειώσουν αλλά να αδυνατούν, έστω και αν ένα τρίποντο του Λαγωνικάκου τους έδωσε πνοή λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε στο 44-19.

Κάποιες όμορφες εμπνεύσεις του Σοκολάκη ανέβασαν τους Roots, με τους Αργυράκη και Πεντελάτο να ανεβάζουν τη δική τους απόδοση παράλληλα και το παιχνίδι να γίνεται εξαιρετικό! Ο Χειράκης με τον Σαραντάρη έβλεπαν ανοιχτό γήπεδο και δεν είχαν παρά να τρέξουν και να σκοράρουν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 57-31.
Χαρά του... παιχνιδιού και η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να κρατούν ψηλά το επίπεδο του ρυθμού και να φτάνουν μέχρι το τέλος με το σκορ στον πίνακα να γράφει το 77-37 και τους Σκόρπιους να... καθαρίζουν άλλο ένα παιχνίδι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Δήμου με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα λάθος. Από Roots ξεχώρισε ο Σωτήρης Ζαμπάρας με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 23/56 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 4/9 βολές, 66 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/43 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 2/4 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Δήμου 17, Ευθυμίου 6 (19 ριμπάουντ.), Καρπούζος 10, Μέτσο 4, Σαραντάρης 11, Τέγος 14, Χειράκης 15.

Roots (Σοκολάκης): Αργυράκης 2, Ζαμπάρας 9, Καραγιώργος 6, Λαγωνικάκος 3, Μπακάλης, Παντελάτος 6, Σοκολάκης 4, Φιλιππής 7.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!