06/11/2022
Golden Boys 13 21 15 16 - 65 -
Frigo Driver 5 7 7 - 15 34 -

Τίποτα, τίποτα δεν σταματά τους Golden Boys!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development2, οι Golden Boys πραγματοποίησαν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους, καθώς επιβλήθηκαν των Frigo Driver με το εμφατικό 65-34 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο σκορ(5-3). Στη συνέχεια με όπλο την άμυνά τους έτρεξαν ένα σερί 8-0 κάνοντας το 13-3.  Το τέλος της περιόδου τους βρήκε σε θέση οδηγού με σκορ 13-5. Ο Βασίλης Χαχάμης πέτυχε 4 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νικόλτσος είχε 3 .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει. Οι Golden πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλατύ του παρκέ, έπνιξαν τον αντίπαλο και έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο με τη διαφορά να αγγίζει τη τιμή των 18 πόντων(27-9). Το τέλος του ημιχρόνου έδειχνε το  υπέρ τους 34-12

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν γρήγορα τη διαφορά  στους 28 πόντους(40-12). Τα καλάθια των Γκότση, Νικόλτσου και Μαθιού έκλεισαν την ψαλίδα στους 21 (40-19). Η απάντηση των νικητών δεν άργησε να έρθει  και με 9 αναπάντητους πόντους έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 49-19.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-34 υπέρ των Golden Boys, επιβεβαιώνοντας κατά αυτόν το τρόπο την φήμη που τους ακολουθεί ως μια ομάδα που θα κάνει θόρυβο στο πρωτάθλημα της Development2 League .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Νεκτάριος Μαθιός είχε 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Οι Aballiers είχαν 21/39 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 5/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/45 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 5/12 βολές, 32 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα  και 22 λάθη .

Golden Boys(Ανδρέας Χαχάμης): Δαπόλας, Ιορδανίδης 12, Κατσούλης 4, Λαλιώτης 2, Μπάστας 5, Σταματάκης 8, Ανδρέας Χαχάμης 8, Βασίλης Χαχάμης 12, Χερτζ Μπυνιχάκης 14.

Frigo Driver(Γκότσης) : Γκότσης 2, Κόκκαλης 5, Κυρίτσης, Μαθιός 9, Νικόλτσος 6, Νικόλαος Παπαδάκης 8, Χρήστος Παπαδάκης 2, Λουκατάρης 2 .

Τι μας άρεσε : Η σοβαρότητα που έδειξαν οι Golden Boys καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !