22/09/2023
Mandra Heat 13 12 9 16 - 50 -
Μία + Μία 11 4 11 9 - 35 -

Τήρησε την παράδοση η Mandra Heat!

Ποδαρικό με το δεξί για την Mandra Heat στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισε την Μία+Μία με 50-35 και συνέχισε την νικηφόρα παράδοση απέναντι στους ροζ!

Η Mandra Heat μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τον Θωμά να σκοράρει και τους 13 πόντους της ομάδας του, προηγήθηκε με 10-4 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 13-11. Το δίδυμο Θεοφίλη - Μαυράκη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Θωμάς ήταν ασταμάτητος και με 8 νέους δικούς του πόντους, έβαλε την ομάδα του στο +12, 25-13. Το σκορ του πρώτου μέρους, 25-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Μία+Μία ο Ξενικάκης, ενώ νωρίτερα ο Αλβέρτος έλυσε τον γόρδιο δεσμό στην επίθεση της ομάδας του μετά από 5 λεπτά!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τρίποντο του Τσιλιώνη και βοήθειες των Θωμά, Τσάβαρη και Αρβανιτάκη, η παρέα του Τσιλιώνη διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της με 34-26. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μαυράκη, οι 3 του Θεοφίλη και το τρίποντο του Γερόλυμου. Σκορ τρίτης περιόδου 34-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Mandra Heat είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Θωμά, Τσιλιώνη, Μπιτζιλέκη και Διολέτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 50-35. Για την Μία+Μία στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γερόλυμος, Αλβέρτος και Ξενικάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 7/28 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 12/42 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp της Mandra Heat ο Θωμάς με 30 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 3/4 δίποντα και 7/13 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για την Μία+Μία ο Μαυράκης με 9 πόντους, έχοντας 3/7 βολές και 3/10 δίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Mandra Heat (Τσιάβος): Αρβανιτάκης 4, Διολέτης 2, Δρίβας, Δρακόπουλος, Θωμά 30 (7), Μπιτζιλέκης 3 (1), Μώλος 3, Τσάβαρης 2, Τσιλιώνης 6 (2)

Μία+Μία (Πανταζής): Αλβέρτος 4, Βογιατζής Παύλος, Βογιατζής Πέτρος, Γερόλυμος 8 (2), Δάσκαλος, Θεοφίλης 8, Λαγός, Μαυράκης 9, Ξενικάκης 4, Πανταζής, Φιλιππίδης

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ ευστοχίας του Θωμά!