30/01/2020
Griffins 19 19 19 17 - 74 -
Titans 13 17 14 22 - 66 -

Τιτάνας Κοτσόλης κράτησε το αήττητο!

Αήττητοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στον τέταρτο όμιλο της Master League οι Griffins, καθώς για την 11η αγωνιστική κέρδισαν τους επτάψυχους Titans με 74-66 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας τον Στέφανο Κοτσόλη σε μεγάλα κέφια με 34 πόντους!

Αν και βρέθηκαν στο -5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, 2-7, οι Griffins ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοτσόλη με 12 πόντους και 5 του Κιαχόπουλου, προηγήθηκαν με 19-13. Ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 6 πόντους και ο Φιλιππής με ένα τριποντάκι τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κοτσόλης έβαλε ακόμη 6 πόντους, άλλους τόσους είχε ο Σπυρόπουλος, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Ζυγούνας, με τους γηπεδούχους να χτίζουν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 27-13, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 38-30.  Ο Γιάννης Ηλιαδάκης συνέχιζε να παλεύει για τους Titans και στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας ακόμη 11 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μούρτο με 5.

Ασταμάτητος ήταν ο Κοτσόλης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 10 δικούς του πόντους, 5 του Βιλτανιώτη και 4 του Κιαχόπουλου, έδωσαν αέρα 16 πόντων στην ομάδα του Χρόνη, 56-40. Το δίδυμο Μούρτου – Καραγεωργάκη προσπάθησε να κρατήσει όρθιους τους Τιτάνες με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, σε εκείνο το σημείο. Σκορ τρίτης περιόδου 57-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Titans έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 11 πόντους του Μπαμπάτσικου και 5 του Μούρτου, έβαλαν φωτιά στο ματς, πλησιάζοντας στους 2, 68-66, 1:30 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Griffins διατήρησαν την ηρεμία στο παιχνίδι τους και με τους Κοτσόλη (6π), Βιλτανιώτη (4π), Κιαχόπουλο και Βρέλλη να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην αγχωτική νίκη με 74-66!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 22/47 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές,  21/53 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των Griffins ο Κοτσόλης με 34 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 14/18 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Ζαχαρτσένκο, Χρόνης, Κιαχόπουλος 14 (2), Σπυρόπουλος 6, Κοτσόλης 34, Βιλτανιώτης 11 (2), Βρέλλης 5, Ζυγούνας 3 (1), Ρομποτής 1

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αλεφραγκής, Ηλιαδάκης Γ. 17 (1), Μούρτος 20 (1), Φιλιππής 5 (1), Βασιλάκης 4, Μπαμπάτσικος 11 (3), Ηλιαδάκης Β., Σωμαράκης 2, Καραγεωργάκης 7

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Κοτσόλη, όπως επίσης και το τρομερό come back των Titans στα τελευταία λεπτά!