18/10/2019
Bench Boys 16 14 22 19 - 66 -
Titans 13 19 20 14 - 71 -

«Τιτάνια» πρόκριση!

Στην επόμενη φάση του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Titans αφού στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στους Bench Boys στο κλειστό του Κολωνού, βγήκαν νικητές με 66-71.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο καταλάβαμε ότι θα παρακολουθήσουμε μια σπουδαία αναμέτρηση. Οι Bench μπορεί να παρατάχθηκαν με μόλις 7 άτομα, όμως αυτό δεν τους εμπόδισε να είναι ανταγωνιστικοί. Έτσι λοιπόν, με καλάθια των Καραγιαννιώτη, Κωστόπουλου και Μισιακού προηγήθηκαν στο 10’ με 16-13. Για τους Titans οι Λαδόπουλος και Ηλιαδάκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους Μανωλίτση και Μαρκόπουλο να τραβούν το… κουπί στην επίθεση (30-26). Οι «Τιτάνες» παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, χάρη στα τρίποντα του Γρηγοριάδη και το γκολ – φάουλ του Πόγκα (30-32).

Οι Titans με ανεβασμένη ψυχολογία και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Μούρτο έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο αφού προηγήθηκαν με 38-46. Οι «παγκίτες» ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα, απάντησαν άμεσα με τρίποντα των Μισιακού, Κωστόπουλου και Καραγιαννιώτη και δίποντο του Καραλάκη, παίρνοντας και πάλι κεφάλι στο σκορ (49-46). Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 52-52.

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, οι Titans με τους Λαδόπουλο, Γρηγοριάδη και Μούρτο πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (57-64) λίγο πριν το τέλος, όμως οι Bench Boys είχαν και πάλι απάντηση. Με την άμυνα να «σφίγγει» για τα καλά και τους Καραγιαννιώτη και Κωστόπουλο να βάζουν μεγάλα καλάθια, το σκορ έγινε 61-64, 38’’ πριν την λήξη. Οι «Τιτάνες» τελικά, με ολύμπια ψυχραιμία διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και με σημαντικά καλάθια των Πόγκα, Μπαμπάτσικου και Μούρτου έφτασαν σε μια δύσκολη και ταυτόχρονα σπουδαία νίκη με 66-71.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Μούρτος με 19 πόντους (8/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραγιαννιώτης με double double και 19 πόντους (5/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 0/5 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/34 δίποντα (50%), 7/33 τρίποντα (21,2%) και 11/23 βολές (47,8%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/45 δίποντα (42,2%), 7/24 τρίποντα (37,7%) και 12/18 βολές (66,7%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 9 (1), Καραγιαννιώτης 19 (3), Γαλάνης, Κωστόπουλος 10 (2 τρ., 12 ριμπ.), Καραλάκης 12 (1), Μαρκόπουλος 7, Μανωλίτσης 9

Titans (Ηλιαδάκης): Αλεφράφκης, Ηλιαδάκης 7 (12 ριμπ.), Μούρτος 19 (1), Φιλιππής 2, Βασιλάκης 2, Γρηγοριάδης 14 (4), Πόγκας 9 (1), Τριανταφύλλου 5 (1), Μπαμπάτσικος 2, Τρούλης 2, Λαδόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες.