20/10/2022
Titans 9 9 24 11 - 53 -
Γιουγκοπιάστηκα 9 13 12 9 - 43 -

Τιτάνες στην άμυνα!

Το βράδυ της Πέμπτης 20 Οκτωβρίου στο Athens Sports Hall, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα, οι Titans χάρη στο εξαιρετικό τους τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν στο σκορ και με όπλο την σφιχτή τους άμυνα, έφτασαν στο δίποντο με 53 – 43 απέναντι στην Γιουγκοπιάστηκα.

Οι δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στην πρώτη περίοδο, ήταν σχετικά άστοχες , με το σκορ να είναι ισόπαλο 9 – 9. Ο Μιχάκης ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 5 πόντους, με τον Ηλιαδάκη να βάζει ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τσάνταλης ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 4, με Πουριέζη, και Κύρκο να σκοράρουν από κοντά.

Οι Titans μπήκαν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν με 4 του Ηλιαδάκη και βολή του Μιχάκη, 14-9. Στην συνέχεια η Γιουγκοπιάστηκα ανέβασε την απόδοσή της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσάνταλη με 7 πόντους, έτρεξε σερί 4 – 13, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ της 18 – 22.

Στην τρίτη περίοδο, οι Titans ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, έβαλαν περισσότερους πόντους από όσους είχαν βάλει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και ξέφυγαν 42 – 34. Ο Μούρτος ξεκίνησε την αντεπίθεση με 7 συνεχόμενους πόντους, με τον Κατσιφή να δίνει μεγάλες βοήθειες με 6 και τον Μιχάκη με 5 να ακολουθεί από κοντά, ενώ για την Γιουγκοπιάστηκα που δεν πατούσε καλά στο αγωνιστικό χώρο, ξεχώρισε ξανά ο Τσάνταλης με 6 πόντους, με τον Πατάγια να προσφέρει 5 και τον Ψαρρό να βάζει ένα καλαθάκι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Γιουγκοπιάστηκα προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα να αντιδράσει με Κύρκο, Πουριέζη, Τσάνταλη και Πατάγια να βάζουν από 2 πόντους, όμως η Titans δεν κοίταξαν σε κανένα σημείο του αγώνα πίσω και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γλαράκη με 4 και Ηλιαδάκη με 3 πόντους αντίστοιχα, έφτασαν στην πολύτιμη νίκη με 53 – 43.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Βασίλης Κατσιφής με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Τσάνταλης με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Titans είχαν 11 / 36 δίποντα, 5 / 15 τρίποντα, 16 / 21 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ , μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η Γιούγκο είχε 14 / 46 δίποντα, 1 / 19 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Titans (Β.Ηλιαδάκης): Γλαράκης 6, Ε.Ηλιαδάκης,Γ. Ηλιαδάκης 10(10ρ.), Καρατσόλης 4, Κατσιφής 10(13ρ.), Μιχάκης 11, Μούρτος 7, Μπαμπάτσικος 3, Πασσάς 2.

Γιουγκοπιάστηκα(Τσάνταλης):Κύρκος 6, Μπαντράς , Νικολαΐδης 1, Πατάγιας 8(10ρ.), Πουριέζης 5 , Τσάνταλης 19(9ρ.), Ψαρρός 2, Ραζόγλου 2.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Titans στην τρίτη περίοδο.