10/02/2024
Kavlanta Hawks 13 19 24 18 - 74 -
Myrmidons BC 28 17 17 20 - 82 -

Το 16ο «ροζ» ήρθε με αρκετό ζόρι για τους Myrmidons!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε έναν αγωνιστικό μονόλογο των φιλοξενούμενων, καθώς πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, τελείωσαν την περίοδο με το υπέρ τους 13–28. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στους περισσότερους τομείς της στατιστικής, καθώς έπαιξαν καλή άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, μοίρασαν εφτά ασίστ, ενώ εμφάνισαν επιθετικό πλουραλισμό, με τους Μαστροκωστόπουλο, Γάββαρη, Βενέτη και Ραχωβίτσα να είναι οι αποκλειστικά υπεύθυνοι για το προβάδισμα των δεκαπέντε πόντων! Από την άλλη πλευρά, οι Kavlanta έμειναν μακρυά από τον καλό τους εαυτό, χωρίς καθόλου δημιουργία στο παιχνίδι τους και μοναδικό διασωθέντα των Τζώρτζη με 8 πόντους! Ενδεικτικό των προαναφερθέντων, το γεγονός ότι τελείωσαν το δεκάλεπτο χωρίς ασίστ!

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο, κατέβασαν μια άκρως επιθετική ομάδα από τους είκοσι οκτώ στους δεκαεφτά πόντους και με τους Κολυβά και Τζώρτζη να σκοράρουν από την περιφέρεια, αλλά και τους Γεωργακόπουλο και Πέτσα να σκεπάζουν τα καλάθια, νίκησαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 19-17! Στην αντίπερα όχθη, οι Myrmidons φάνηκε να βγάζουν το πόδι από το γκάζι, ίσως επηρεασμένοι από το συν δεκαπέντε του πρώτου δεκαλέπτου, κάτι το οποίο τους έκανε ευάλωτους, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού! Πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Βενέτης με 6 πόντους, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 32-45!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Κολυβά μπήκε ακόμη πιο αποφασισμένη στο παρκέ της αρένα του Seven, επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ότι, δίκαια ανήκει στις πιο φορμαρισμένες ομάδες του ομίλου! Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι σε δέκα αγωνιστικά λεπτά πέτυχαν εικοσιπέντε πόντους, μια απόδοση, που τη συναντάς σε ομάδες που διεκδικούν όχι μόνο την άνοδο, αλλά και τον τίτλο του πρωταθλητή! Ο Βιδάλης ήταν απολαυστικός με 10 ποντους, ενώ στα highlights ήταν το τρίποντο από τα 12 μέτρα στην εκπνοή της περιόδου! Στην αντίπερα όχθη, η άμυνα ήταν η αχίλλειος πτέρνα της ομάδας του Πετρόπουλου, ενώ αυτή τη φορά έχασαν και τη μάχη των ριμπάουντ! Ο Βένετης αποτέλεσε με 12 προσωπικούς πόντους των καλύτερο παίκτη των Myrmidons! Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 56-62!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι εντυπωσιακοί Kavlanta με όπλο την ευστοχία τους έξω από τη γραμμή των 6.75 πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους και κατάφεραν να περάσουν σε θέση οδηγού με σκορ 66-62! Ωστόσο, οι Μυρμιδόνες στη θέα του κίτρινου φύλλου έβγαλαν αντίδραση, πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και με τον Ραχωβίτσα να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα, έφτασαν σε ακόμη μια νίκη με σκορ 74-82!

Betsson MVP ο Γιώργος Βενέτης 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Τάσος Τζώρτζης είχε 31 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 20/45 δίποντα, 12/43 τρίποντα, 6/8 βολές, 46 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/55 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 10/19 βολές, 60 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη!

Kavlanta Hawks(Κολυβάς): Βιδάλης 14, Γιωργακόπουλος 8, Καραγιάννης 5, Κολυβάς 9,  Πέτσας 7, Τζώρτζης 31.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 28, Γράβαρής 8, Θωμάς, Μαστροκωστόπουλος 11, Μπούτας 6, Πετρόπουλος 2, Ραχωβίτσας 27.

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ του παιχνιδιού!