14/12/2021
Flood BC 15 10 20 18 - 63 -
Πι Stoli α 15 16 8 6 - 45 -

Το 4ο δεκάλεπτο της έδωσε τη νίκη!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master League , η Flood πέτυχε την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς τα ΠιStoliΑ υπέκυψαν στη τελευταία περίοδο με 63-45 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Αλέξανδρο Κουσάση , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες ,   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντες βόμβες του Γιώργο Λιόλιου πέρασαν μπροστά με έξι πόντους διαφορά , 0-6 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν δια χειρός Ασπιώτη  και με εφτά αναπάντητους πόντους βρέθηκαν στο συν ένα , 7-6 , ενώ με ένα επιμέρους 8-9 οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία στο σκορ , 15-15  .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού η Flood πέρασε σε θέση οδηγού , 19-15 , οι παίκτες του Χάρη Παπαδιονυσίου έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα , 21-21 και 23-23 , ενώ με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων , 25-31 .

Στη τρίτη περίοδο τα ΠιStoliΑ συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ , 30-35 και 34-37 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής , 38-39 , ενώ με ένα εξαιρετικοί φίνις 6-0 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 45-39 .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα  μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά λίγο πριν το τέλος να αγγίζει την τιμή  των δεκαεπτά πόντων , 59-42 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια μεγάλη και πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με 63-45 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κουσάσης  με 15 πόντους , 8 ριμπάουντ ,  2 ασίστ και 3 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Λιόλιος είχε 20 πόντους , 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Η Flood είχε 18/40 δίποντα , 5/19 τρίποντα , 12/16 βολές , 35 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 5  κλεψίματα , 3 κοψίματα και 11 λάθη ενώ τα ΠιStoliΑ είχαν 17/62 δίποντα , 4/25 τρίποντα , 7/15 βολές , 37 ριμπάουντ , 5 ασίστ ,  5 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 13 λάθη  .

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 4 , Χριστοφύλης 6 , Γρηγορακάκης 6 , Ζαφειρόπουλος 9 , Σταματόπουλος 7 , Κουσάσης 10 , Ασπιώτης 9 , Τσάπας 12  .

ΠιStoliA (Παπαδιονυσίου) : Κωτσακάς 2 , Ντάσκαρης 2 , Λιόλιος 20 , Ιωαννίδης 9 , Βούλγαρης 2 , Βυζάντιος 8 , Κεφαλιανός 2 , Λαδάς .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο της ομάδας του Στέφανου Ασπιώτη !