Golden Boys 11 18 14 5 - 48 -
Singular Logic 8 11 9 8 - 36 -

Το αήττητο καλά κραττεί!

Μπορεί να μην εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, όμως οι Golden Boys επικράτησαν της Space Hellas 2 στα Μελίσσια και έκαναν το 9/9 στην Development2 League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους Golden Boys να προηγούνται με 11-8 χάρη στους Β. Χαχάμη, Νικολιδάκη και Μπυνιχάκη. Οι Ιγκνιάτοβιτς και Αναστασόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από πλευράς Space Hellas 2.
Οι μετέπειτα νικητές ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ και με πολυφωνία στην επίθεση "έχτισαν" διψήφια διαφορά (29-19). Οι "άσπροι" "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν αρκετά λάθη και το έργο τους έγινε ακόμα πιο δύσκολο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την υψομετρική τους διαφορά, πέρασαν τη μπάλα στο ζωγραφιστό και με τους Α. Χαχάμη και Κατσούλη έκαναν την... ζωή τους πιο εύκολη. Οι φιλοξενούμενοι με τους Αναστασόπουλο, Παλιοκώστα και Ιγκνιάτοβιτς έκαναν φιλότιμες προσπάθειες για να μείνουν κοντά στο σκορ, όμως το 43-28 του δεκαλέπτου δεν τους έδινε πολλές ελπίδες.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι Golden Boys συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, με τον Β. Χαχάμη να κάνει την διαφορά στην επίθεση και έφτασαν εύκολα στην ένατη νίκη τους, σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν μια ήττα "εντός προγράμματος", όμως είναι σίγουρο ότι θα παρουσιαστούν καλύτεροι στη συνέχεια.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Α. Χαχάμης με double double και 15 πόντους (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/36 δίποντα, 5/40 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/42 δίποντα, 6/15 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Golden Boys (Α. Χαχάμης): Κατσούλης 8 (1), Μπάστας, Νικολιδάκης 3 (1), Παλιούρας 2, Σταματάκης, Α. Χαχάμης 15 (1), Β. Χαχάμης 14 (2), Μπυνιχάκης 6

Space Hellas 2 (Καπόπουλος): Αναστασόπουλος 10 (2), Αράπογλου, Αργυρόπουλος, Ιγκνιάτοβιτς 5 (1), Καραφώτης 9 (3), Μανής 1, Μόκας 2, Μουρσιώτης, Παλιοκώστας 9

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.