28/01/2020
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 8 15 14 14 - 51 -
Dilaveri 13 9 15 9 - 46 -

Το αήττητο σταμάτησε στους Γαλάτες!

Τέλος στο αήττητο σερί του Dilaveri έβαλαν οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες, αφού πήραν σπουδαία νίκη στο απόγευμα του Σαββάτο στο ΣΕΦ με 51-46.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν και οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους «Πειραιώτες» να είναι οριακά καλύτεροι και να προηγούνται με 8-13. Για τους Γαλάτες οι Λαδάς και Μαντάς ήταν αυτοί που διακρίθηκαν, ενώ από την άλλη μεριά, οι Μούτσος και Βογιατζάκης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατά πολύ την απόδοσή τους, με τον Λαδά να βγαίνει μπροστά και να τραβάει το… κουπί στην επίθεση. Το Dilaveri παρέμενε σταθερό στα επιθετικά του καθήκοντα με τους Στιβακτάκη και Γόντικα να δίνουν μάχες μέσα στην ρακέτα και τον Μούτσο να σκοράρει όποτε έβρισε ευκαιρία. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε στους Ανυπόταχτους Γαλάτες στο +1 (23-22).

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Ο Λαδάς συνέχισε να είναι εξαιρετικός τόσο στα εκτελεστικά του, όσο και στα οργανωτικά του καθήκοντα, ενώ οι Τ. Ανδρικόπουλος και Φραντζεσκάκης κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ. Το Dilaveri παρά τις σημαντικές απουσίες, είχε πολυφωνία στην επίθεση, δείχνοντας πως θέλει να διατηρήσει το αήττητο στην Development League.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Γαλάτες. Με την άμυνα να αγγίζει το… άριστα και τους Λαδά, Μαντά και Φώτου να σκοράρουν σε καίρια σημεία, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-9 και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 51-46. Οι φιλοξενούμενοι στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού ξέμειναν από δυνάμεις κι έτσι γνώρισαν δίκαια την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Λαδάς με 22 πόντους (5/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/12 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στιβακτάκης με double double και 10 πόντους (5/10 δίποντα, 0/1 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/41 δίποντα (36,5%), 5/24 τρίποντα (20,8%) και 8/21 βολές (38,1%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/63 δίποντα (20,6%), 5/19 τρίποντα (26,3%) και 5/19 βολές (55,6%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Παπαγεωργίου): Μαντάς 13 (2), Γαλάνης, Φραντζεσκάκης 6, Τζ. Ανδρικόπουλος 4, Μπετχαβάς 1, Φώτου 5 (1), Καζάνας, Λαδάς 22 (2), Τ. Ανδρικόπουλος

Dilaveri (Καζέρος): Πουπάκης 3 (1), Γόντικας 8 (12 ριμπ.), Στιβακτάκης 10, Παρούσης 6 (2), Μούτσος 11 (1), Γεωργιόπουλος, Βογιατζάκης 6 (1), Καζέρος 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ, ειδικά στην τελευταία περίοδο.