23/07/2020
Griffins 16 17 12 15 - 60 -
Lyonmen 18 17 13 10 - 58 -

Το αήττητο έφερε και την άνοδο για τους Griffins!

Στην Elite League θα αγωνίζονται του χρόνου οι Griffins, καθώς επικράτησαν των Lyonmen και στο δεύτερο παιχνίδι για τους 8 της Master League με 60-58 και την Κυριακή το βράδυ θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους New World Fix!

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, έτσι και στο δεύτερο, οι Lyonmen έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 16-18, χάρη σε 6 πόντους του Θεοδώρου, 4 του Τζουβάνα, 4 του Κωστή και 4 του Αποίκου. Ο Κιαχόπουλος με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ τον ακολούθησαν οι Βρέλλης – Κοτσόλης με 4 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να οδηγούν το ματς και με ακόμη 8 πόντους του Κωστή, 4 του Δημητρίου και τριποντάκι του Θεοδώρου, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 18-28, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η απάντηση ήρθε άμεσα από τους Griffins, αφού με 5 πόντους του Κιαχόπουλου, 4 του Κοτσόλη και άλλους τόσους του Σπυρόπουλου, μείωσαν στο καλάθι, 33-35!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Lyonmen να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 45-48, μετά από 4 πόντους του Τζουβάνα και τρίποντο του Θεοδώρου. Από την περιφέρεια ήρθαν οι λύσεις στην επίθεση για τους μπλε, καθώς έξω από τα 6,75μ εκτέλεσαν οι Σπυρόπουλος και Βρέλλης, ενώ 3 πόντους είχε ο Ρομποτής. Σκορ τρίτης περιόδου 45-48!

Με ακόμη 5 πόντους του Θεοδώρου και βοήθειες των Κωστή – Αντωνίου, τα “Λιοντάρια” προηγούνταν με 47-55, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, οι Griffins έβγαλαν πάθος στο υπόλοιπο του αγώνα και με ηγέτη τον Κοτσόλη με 7 πόντους, αλλά και τρίποντο του Κιαχόπουλου, έφτασαν στη νίκη με 60-58!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/20 βολές, 17/38 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/6 βολές, 22/52 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Mvp των Griffins ο Κοτσόλης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 5/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Lyonmen ο Κωστής με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Griffins (Χρόνης):Κοτσόλης 18 (1), Ζαχαρτσένκο 2, Σπυρόπουλος 7 (1), Κιαχόπουλος 17 (1), Βρέλλης 11 (1), Ρομποτής 5

Lyonmen (Ψυχογιός – Καλαποθαράκος): Θεοδώρου 18 (3), Κωστής 16 (1), Φραντζέσκος 2, Γαδ, Δημητρίου 4, Αντωνίου 4, Τζουβάνας 8, Αποικός 6

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη, παρά το γεγονός πως η σειρά είχε κριθεί από το πρώτο παιχνίδι!