11/11/2022
Brazzerzz Beachterzz 13 23 15 9 - 60 -
Buzzer Eaters 13 8 14 12 - 47 -

Το άξιζαν και το πήραν!

Οι Brazzerzz Beachterzz πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Master, αφού στο κλειστό του Περιστερίου επικράτησαν των Buzzer Eaters με 60-47.

Iσορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους. Οι Buzzer Eaters είδαν τον Γιάννη Ζαννιά να σημειώνει 10 από τους 13 πόντους της ομάδας του και να είναι κομβικός. Στον αντίποδα, ο Ζώτος έβαλε δύο τρίποντα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Brazzerzz Beachterzz με καλή άμυνα, αλλά και εξαιρετικό τον Παναγιώτη Πίλτση που έβαλε 8 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 23-8 σερί και έκλεισαν το ημίχρονο στο συν 15, 36-21. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, ο Γιάννης Ζαννιάς έβαλε ακόμα 5 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Buzzer Eaters έκαναν τεράστια προσπάθεια να γυρίσουν το ματς και να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, η ομάδα του Βγενόπουλου, είχε και πάλι τις λύσεις. Πλίτσης και Ζώτος, έβαζαν μεγάλα σουτ και οι γηπεδούχοι στο 30' προηγήθηκαν με 16, 51-35, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Για τους Eaters, Δρούγκας, Ζαννιάς και Δεδεμάδης σκόραραν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Buzzer Eaters προσπάθησαν να μειώσουν το ματς. Ωστόσο, η ομάδα του Βγενόπουλου είχε πάντοτε τις λύσεις για να διατηρέι διψήφιες διαφορές. Τελικά, οι γηπεδούχοι, έφτασαν στη νίκη με 60-47, παίρνοντας τη δεύτερη στο πρωτάθλημα. Στον αντίποδα, στο 1-2 έπεσαν οι Eaters, που δεν πατούν καλά αυτό το διάστημα.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Φώτης Δριβάκος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαννιάς με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες.

Οι νικητές είχαν 15/44 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 12/21 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 3 τάπες. Συνολικά οι Buzzer Eaters είχαν 9/30 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 5/18 βολές. Πήραν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα.

Brazzerzz Beachterzz (Βγενόπουλος): Βγενόπουλος 5, Δριβάκος 16, Ευσταθόπουλος 5, Ζώτος 17, Καλαϊτζής, Πίλτσης 13, Σταυρίδης 4.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Βαθής 2, Βουνισέας 2, Δεδεμάδης 4, Δρούγκας 3, Ζαννιάς 19, Λιγνός, Μαγουλάς 3, Παυλόπουλος 7, Ρίζος 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!