18/12/2022
ESDDA Graduates 9 10 9 14 - 42 -
Digeders BC 13 19 17 12 - 61 -

Το άξιζαν και το πήραν οι Digeders !

Μεσημέρι Κυριακής στο Basketaki Arena οι ESDDA Graduates υποδέχθηκαν τους Digeders για την 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Παναγιώτη Στέκα, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε δίχως άγχος με 42-61, φτάνοντας τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα. Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Graduates που υποχώρησαν στο 7-7. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Τσούλο (9π.) να πρωταγωνιστεί και τους Θεοδώρου (2π.) και Παπαδόπουλο (2π.) να τον ακολουθούν, οι Digeders έδειξαν να πατούν καλύτερα. Οι Graduates, ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Καπαγεωργόπουλο (3π.), Τσίτσιρα (2π.) , Σαπουτζή (2π.) και Γκάμαρη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Digeders ήλεγξαν το ματς, διευρύνοντας σημαντικά το υπέρ τους προβάδισμα. Θεοδώρου (8π.), Τσούλος (4π.), Κούμπος (3π.), Τοπούζ (2π.) και Αγγελάκης (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των μετέπειτα νικητών, ενώ η ESDDA έμεινε πίσω, παρά την προσπάθεια των Χριστοφόρου (4π.), Σαπουτζή (2π.), Καπαγεωργόπουλο (2π.) και Γκάμαρη  (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 19-32.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-17 οι Digeders ανέβασαν τη διαφορά στο +21, χάρη στους Τσούλο (8π.), Αγγελάκη (6π.) και Τοπούζ (3π.). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στο αμυντικό transition και κάπως έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 28-49.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Καπαγεωργόπουλος (4π.), Χριστοφόρου (4π.), Σαπουτζής (3π.), και Γκάμαρης (2π.) βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 14-12. Οι Digeders σκόραραν όσο χρειάστηκε για να μην απειληθούν και απέδρασαν από το Basketaki Arena με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι ESDDA Graduates είχαν 17/59 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Digeders είχαν 23/60 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσούλος με 21 πόντους και double-double, έχοντας 6/9 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καπαγεωργόπουλος με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Αληγιάννης, Γκάμαρης 8, Καπαγεωργόπουλος 12, Πατουλιάς 1, Σαπουτζής 9 (1), Τσίτσιρας 2, Χριστοφόρου 10.

Digeders (Στέκας) : Αγγελάκης 12, Θεοδώρου 10, Κούμπος 7 (1), Παπαδόπουλος 4, Στέκας, Τοπούζ 7 (1), Τσούλος 21 (3).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.