02/06/2022
Old Stars 10 27 14 14 - 65 -
Gran Camaria 13 19 18 16 - 66 -

To άξιζαν και το πήραν τα Camaria!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Old Stars υποδέχθηκαν τα Gran Camaria για την 3η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Summer Development 2 League. Σε ένα ματς που τα είχε όλα και κυρίως μπόλικο σασπένς, τα Gran Camaria ήταν πιο ψύχραιμα στο φινάλε και πανηγύρισαν τη νίκη με 65-66. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το ξεκίνημα του αγώνα στον Κολωνό, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Με Τσακανίκα (4π.), Κουντούρη (5π.) και Γουναρίδη (4π.) σκόραραν τα Camaria, για να απαντήσουν οι πολύφωνοι Old Stars με δίποντα από τους Δουκάκη, Δρακόπουλο, Βερώνη, Καραγιάννη και Κοντό. Σκορ δεκαλέπτου, 10-13.

Αυξημένη παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Old Stars να πιάνουν εξαιρετική απόδοσή σκοράροντας 27 πόντους. Το δίδυμο Κοντός (10π.) – Βερώνης (6π.) σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ., ενώ οι Γεωργούσης (5π.), Καραγιάννης (4π.) και Δουκάκης ήταν άξιοι συμπαραστάτες επιθετικά. Στην αντίπερα όχθη, ο μετέπειτα Betsson mvp Χρυσίνας (10π.) ήταν ασταμάτητος, ενώ ο Γουναρίδης μπήκε για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων με 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 37-32.

Μετά την ανάπαυλα, τα Camaria παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικά. Με τον Χρυσίνα (8π.)  να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση και τους Τσακανίκα (6π.) και Αθανασίου (4π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση. Οι Old Stars διατήρησαν την πολυφωνία στις επιθετικές τους λύσεις αλλά και το υπέρ τους προβάδισμα με τον Κοντό (6π.) να ξεχωρίζει και πάλι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-50.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με το ματς να οδηγείται στην crunch time. Οι Old Stars παρότι έδειχναν να πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά δεν είχαν το ανάλογο finish. Τα καλάθια των Βερώνη (5π.), Καραγιάννη (4π.), Καπράλου (3π.) και Κοντού (2π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά. Τα Camaria έβγαλαν ψυχή, βασίστηκαν επιθετικά στους Γουναρίδη (7π. με 1 τρίπ.), Βακαλόπουλο (5π.), Κουντούρη (2π.) και Τσακανίκα (2π.) και απέδρασαν από το κλειστό της οδού Θεμισκύρας με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα οι Old Stars είχαν 17/41 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ μέτρησαν 20 λάθη. Στον αντίποδα, τα Gran Camaria είχαν 26/69 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο ηλεκτρολόγος Γιάννης Χρυσίνας με 18 πόντους, έχοντας 9/21 δίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους Old Stars ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κοντός με 20 πόντους και double-double, έχοντας 4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 6/6 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και είχε 5 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Old Stars (Δουκάκης) : Γεωργούσης 5 (4 ριμπ.), Δουκάκης 4, Δρακόπουλος 3 (7 ριμπ.), Καπράλος 6 (8 ριμπ., 2 τρίπ.), Βερώνης 15 (4 ριμπ., 3 ασί., 3 τρίπ.), Καραγιάννης 12 (6 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ.), Κοντός 20 (13 ριμπ., 7 ασί., 3 κλεψ., 2 τρίπ.).

Gran Camaria (Τσακανίκας) : Γουναρίδης 18 (5 ριμπ., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Γεντής (6 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ), Βακαλόπουλος 5 (3 ριμπ.), Αθανασίου 4 (10 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Κουντούρης 9 (5 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Σταθάκος, Τσακανίκος Γ. 12 (4 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Χρυσίνας 18 (9 ριμπ., 3 ασί., 2 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.