10/11/2021
Χάνειball 11 13 12 7 - 43 -
Sikamino Bulls 3 18 8 8 - 37 -

Το άξιζε η Χάνει_Ball!

Το βραδάκι της Τρίτης 9 Νοεμβρίου, η Χάνει_Ball είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει μια δίκαιη νίκη με 43 – 37 απέναντι στους μαχητικούς Sikamino Bulls.

Η Χάνει_ball στεκόταν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη στην επίθεση τον Γιάννη Χριστόπουλο με 7 πόντους, ξέφυγε 11-3 απέναντι στους Sikamino που σκόραραν μόνο με τον Σιδέρη.

Στην δεύτερο περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους και με πρώτα βιολιά τους Γεωργίου(6)και Πάχη(6), μείωσαν ακόμα και στο καλάθι, για να έρθουν οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Καραμπά(6), να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 21.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Χάνει_ball στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Δ.Χριστόπουλο, Καραμπά και Κ.Κ.Χριστόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι, άνοιξαν την διαφορά(30-21). Στην συνέχεια οι Ταύροι με 4 του Πίτλιγκερ και βοήθειες από Γεωργίου και Πάχη μείωσαν ξανά στο καλάθι, για να απαντήσουν με μεγάλο τρίποντο ο Κότςιφας και δίποντο ο Καραμπάς(36-29).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα με Γεωργίου και Πάχη να βάζουν από 4 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι με 4 του Γούβη και 3 του Καραμπά, διαμόρφωσαν το τελικό 43 – 37.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αντρέας Γούβης με 6 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευθύμιος Γεωργίου με 12 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Χάνει_Ball είχε 16 /49 δίποντα, 1 / 12 τρίποντα, 8/ 15 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Sikamino είχαν 17 / 50 δίποντα, 0 / 21 τρίποντα, 3 / 9 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Χάνει_Ball(Κ.Χριστόπουλος): Μπελεφάντης (7ρ.), Γούβης 6(10ρ.), Κ.Κ .Χριστόπουλος 6(6ρ.), Κ.Σ. Χριστόπουλος 2, Ι. Χριστόπουλος 7, Δ. Χριστόπουλος 4(7ρ.), Καραμπάς 14, Κότςιφας 4.

Sikamino Bulls(Νικολακάκης): Πίτλιγκερ 6, Τσιγκουνάκης, Σιδέρης 3, Πάχης 12, Γεωργίου 12(21ρ.), Πολίτης, Χατζησμάλης 4, Λαζαρίδης, Νικολακάκης(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!