24/10/2020
Lockers - - - - - 85 -
Windy Bulls - - - - - 53 -

Το απόλυτο 4 στα 4 oι Lockers

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχαν για το θεσμό του Basketaki Salonica Cup, οι Lockers ενάντια στους Windy Bulls με σκορ 85-53.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στην 1η περίοδο και για τις 2 ομάδες. Το σκορ κυμαινόταν σε χαμηλούς ρυθμούς. Στη συνέχεια, άρχισαν και οι δύο ομάδες να ζεσταίνονται και να βρίσκουν το ρυθμό τους. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 26-11 υπέρ των Lockers.

Στην 2η περίοδο οι Windy Bulls ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι. Ο Ποζίνης πέτυχε τρίποντο για την ομάδα του και στη συνέχεια ακολούθησε μια εκπληκτική συνεργασία μεταξύ του Ιωαννίδη και του Μαλακώζη Γ. Ο Σιώπης καταλύτης για την ομάδα του με την εκπληκτική άμυνα του απέναντι στον Στράντζαλη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι Lockers ελέγχουν τον ρυθμό και με ένα εξαιρετικό σερί 7-0 κλείνει η 2η περίοδος με σκορ 41-25.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Lockers συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Windy Bulls σε συνδυασμό με την αστοχία και τη νωθρότητα τους στην άμυνα μένουν πίσω στο σκορ. Οι Lockers εκμεταλλευόμενοι την άμυνα των Windy Bulls διευρύνουν κι άλλο τη διαφορά. Σκορ 3ης περιόδου 58-35.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lockers τρέχοντας το παιχνίδι και πετυχαίνοντας ωραίες φάσεις μεγαλώνουν κι άλλο τη διαφορά. Οι Windy Bulls χωρίς να πιέζουν ιδιαίτερα στην άμυνα δέχονται εύκολα καλάθια. Οι Lockers όντας αρκετά εύστοχοι τελειώνουν το παιχνίδι με τελικό σκορ 85-53.

ΜVP της αναμέτρησης ήταν ο Καντζαρίδης Γιάννης με 19 πόντους και 21 ριμπάουντ !!!

Lockers(Μυγδανάλευρος): Κατσουδάκης 17 (3), Σιώπης 12, Φωτιάδης 8, Μυγδανάλευρος 13 (3), Καλαϊτζίδης 11, Κεχαγιάς 5, Καντζαρίδης 19.

Windy Bulls (Πρεβενάς) : Μαλακώζης Γ. 2, Ιωαννίδης 5 (1), Πρεβενάς 5 (1), Στράντζαλης 17 (2), Μαλακώζης Σ. 5, Σερετούλης 11, Ποζίνης 6 (2), Καμπέρης 2.