30/09/2023
Black Mapa 13 13 9 18 - 53 -
Gul’dan Warlocks 8 8 15 13 - 44 -

Το άξιζε και το πήρε το Black Mapa!

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν για τον δεύτερο όμιλο της Development 2, κατέκτησε το απόγευμα του Σαββάτου το Black Mapa, καθώς ήταν καλύτερο σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνιδιού και επιβλήθηκε με 53 – 44 απέναντι στους Guldhan Warlocks.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με το Mapa να βρίσκει σημείο αναφοράς στο πρόσωπο του γίγαντα Αναγνωστόπουλου και με την κυριαρχία του μέσα στη ρακέτα με 10 πόντους, έδινε το προβάδισμα με 13 – 8. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Warlocks δε βρήκαν τρόπο να τον περιορίσουν και κρατήθηκαν κοντά στο σκορ με Λουκίσσα και Κεχαγιά να πετυχαίνουν από 3 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εξαιρετικούς οιωνούς για τους φιλοξενούμενους και με δίποντο του Κεχαγιά και τρίποντο του Μήτσα, έφεραν το ματς στα ίσια(13-13). Στη συνέχεια όμως το γήπεδο κατηφόρισε, το Mapa έτρεξε επιμέρους 13 – 3 με Γιανναράκη(4), Αναγνωστόπουλο(4) και Αρκαλή(3) να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα, με τους Κίτρινους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά(26-16).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Warlocks να σταθούν καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με ηγέτη στην επίθεση τον Κεχαγιά με 9 πόντους, κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο κενό διάστημα και κράτησαν την πρωτοπορία χάρη στις τρίποντες βόμβες από Κρητικό και Μαλιγιάννη(35-31).

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο πλούσιο από πλευράς συγκομιδής των δύο ομάδων, με την εικόνα όμως της αναμέτρησης να μην αλλάζει και το Black Mapa να φεύγει με το ροζ φύλλο της νίκης. Ο Μήτσας με 7 πόντους, πάλευε στην επίθεση των φιλοξενούμενων στην προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, αλλά οι Κίτρινοι με το δίδυμο Γιανναράκη και Μαλιγιάννη να δείχνουν ασταμάτητοι με 7 πόντους αμφότεροι, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης με το τελικό 53 – 44 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντώνης Αναγνωστόπουλος με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Κεχαγιάς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Το Mapa είχε 11 / 38 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 19 / 38 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Οι Warlocks είχαν 12 / 45 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 11 / 25 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Black Mapa(Κρητικός):Αναγνωστόπουλος 18(15ρ.), Αρκαλής 4, Γιανναράκης 12(15ρ.), Κάπουας, Κρητικός 6, Λαζαρίδης 2, Μελιγιάννης 11, Τόφαλος 3.

Guldhan Warlocks(Πέτροβιτς): Βλασερός 2, Κεχαγιάς 18(12ρ.), Κιούσης, Κωνσταντόπουλος, Λιάπης (9 ρ.), Λουκίσσας 4, Μαμουτζής, Μήτσας 15, Πέτροβιτς, Ποταμίτης 3.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η διάθεση που έδειξαν οι δυο ομάδες μπροστά στο αντίτιμο της πρώτης νίκης στο πρωτάθλημα.