22/01/2023
Tinder Bologna 19 13 17 13 15 77 -
Bulldogs 17 6 16 23 16 78 -

Το buzzer beater της χρονιάς από τον Κόμη Λούβαρη !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena οι Bulldogs πανηγύρισαν σπουδαία νίκη κόντρα στην Niko Team έπειτα από  δύο  παρατάσεις και με συγκλονιστικό buzzer beater από τον Κόμη Λούβαρη (34π.,12ρ.). Τρομερό ματς με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν όμορφο θέαμα και άφθονο σασπένς. Σημαντικότατη νίκη για τα Bulldogs που ανέβηκαν στο 8-3, κρίσιμη ήττα για την Niko Team που απομακρύνεται επικίνδυνα από τις προνομιούχες θέσεις. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Niko Team να παρουσιάζεται καλύτερη στο ξεκίνημα χάρη στους Μενδρινό (8π.), Καραμαλίγκα (3π.), Πέτσα (2π.) και Dai Yi (2π.) και τους Bulldogs να ισορροπούν την κατάσταση με τους Λούβαρη (7π.), Κολιατσίδα (6π.), Απέργη (2π.) και Anthony (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του απόντα Στέλιου Μπούρα ήταν ανώτερη, βρίσκοντας στήριγμα κυρίως στο δίδυμο Κολυβάκης (7π.) – Zhu Che (4π.). Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι μετέπειτα νικητές, σκοράροντας μόλις 6 πόντους με τους Anthony (4π.) και Κολιατσίδα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 32-23.

Μετά την ανάπαυλα το ματς οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό επιθετικά. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Καραμαλίγκα (5π.), Dai Yi (5π.), Μενδρινό (2π.), Πέτσα (2π.) και Παπαπαύλου (2π.) διατήρησαν το προβάδισμα στην κατοχή τους. Η ομάδα του Δημήτρη Απέργη απάντησε με τους Λούβαρη (8π.), Anthony (3π.), Διαμάντη (2π.) και Κολιατσίδα (2π.) μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο με -10. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση διαρκείας των Bulldogs έφερε το ματς σε ισορροπία καθώς το δίδυμο Λούβαρης (11π.) – Κολιατσίδας (7π.) έμοιαζε ασταμάτητο. Η Niko Team δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της, παρά την προσπάθεια των Zu Che (5π.), Κολυβάκη (3π.) και Καραμαλίγκα (3π.) και το ματς οδηγήθηκε σε έξτρα πεντάλεπτο.

Στο (πρώτο) έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους, αφού αμφότερες σκόραραν από 10 πόντους. Στο φινάλε ο Κολυβάκης είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Niko Team, όπως και στο τέλος της τέταρτης περιόδου, όμως αστόχησε και η δεύτερη παράταση ήταν αναπόφευκτη.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, λοιπόν, οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Θανάσης Λάσκαρης ευστόχησε σε mid range shoot δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Με 0,5’’ να απομένουν, όλα έδειχναν ότι η Niko Team θα αποδράσει με μια πολύτιμη νίκη – ανάσα. Ο Κόμης Λούβαρης, όμως, είχε διαφορετική άποψη. Παίρνοντας έξυπνα θέση στο χαμηλό ποστ και προλαβαίνοντας το ρολόι με εκπληκτικό τρόπο ο Λούβαρης ευστόχησε και οι Bulldogs ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς παίρνοντας μια νίκη που δεν θα ξεχάσουν ποτέ !

Στο τέλος του αγώνα, η Niko Team είχε 20/41 δίποντα, 7/35 τρίποντα και 16/25 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Bulldogs είχαν 25/52 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 22/38 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κόμης Λούβαρης με 34 πόντους και double-double, έχοντας 11/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 47 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Πέτσας με 10 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Niko Team (Κολυβάκης) : Dai Yi 11, Zu Che 11 (1), Καραμαλίγκας 11 (2), Κολυβάκης 10 (2), Λάσκαρης 7, Μενδρινός 15 (1), Παπαπαύλου 2, Πέτσας 10 (1).

Bulldogs (Απέργης) : Anthony 9, Απέργης 5, Γεωργόπουλος 2, Γκορτσάς 1, Διαμάντης 3, Κολιατσίδας 23 (2), Λαζανάκης 1, Λούβαρης 34.

Τι μας άρεσε : Το ασύλληπτο φινάλε της δεύτερης παράτασης με τα καλάθια των Λάσκαρη και Λούβαρη.