13/05/2023
Φιορετσίνα 14 12 12 10 - 48 -
West Side B.C 11 14 5 7 - 37 -

Το δεύτερο ημίχρονο έδωσε τη νίκη στην Φιορετσίνα!

Την 2η νίκη της στην Summer Development League πανηγύρισε το Σάββατο 13 Μαΐου η Φιορετσίνα που ξεπέρασε το εμπόδιο των West Side επικρατώντας με 48-37. Η Φιορετσίνα έφτιαξε ένα καλό προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, μπόρεσε να το υπερασπιστεί με επιτυχία και κάπως έτσι πήγε το ρεκόρ της στο 2-0. Οι West Side παρουσίασαν καλύτερη εικόνα από τα προηγούμενα παιχνίδια, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να γλιτώσουν την 3η ήττα σε ισάριθμα ματς (0-3).

Στα του αγώνα, το ξεκίνημα της Φιορετσίνα ήταν πολύ καλό και με τους Παπαγιάννη-Μητσόπουλο να δίνουν την μεγαλύτερη βοήθεια στο σκοράρισμα, έφτασε στο 10-3. Οι φιλοξενούμενοι άργησαν κάπως, αλλά ανέβασαν ρυθμούς και με τα καλάθια του Ρηγόπουλου και του Χούμου πλησίασαν στο 14-11, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ρηγόπουλος ανέλαβε στο δεύτερο δεκάλεπτο να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του και τα κατάφερε κάνοντας το 14-16. Στη συνέχεια υπήρξαν κάποιες εναλλαγές στο προβάδισμα, ωστόσο Αθανασιάδης και Μπελεχάκης πήγαν στο +5 την ομάδα τους (20-25). Ο Γεωργακόπουλος βγήκε μπροστά και σε συνεργασία με τον Χαρικιόπουλο κατάφεραν να στείλουν την ομάδα τους μπροστά στο ημίχρονο με 26-25.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια, με τις δύο ομάδες να μην επιτρέπουν στον αντίπαλο να ξεφύγει. Όμως οι West Side έδειχναν να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι. Έτσι βλέποντας τους αντιπάλους τους κολλημένους στους 30 πόντους (30-30), μπόρεσαν να φτιάξουν μία μικρή απόσταση και να τελειώσουν το δεκάλεπτο στο 38-30.

Η Φιορετσίνα έδειξε να διαχειρίζεται πολύ καλά το προβάδισμά της στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Γεωργακόπουλος λιγο πριν το τέλος πήγε το σκορ στο 44-36, με τους φιλοξενούμενους πλέον να μην μπορούν να ζητήσουν κάτι περισσότερο από το ματς. Κάπως έτσι πέρασαν τα τελευταία λεπτά και η Φιορετσίνα επικράτησε 48-37.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργακόπουλος με 16 πόντους, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ. Από τους West Side ξεχώρισε ο Γιώργος Μπελεχάκης με 9 πόντους, 1 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Η Φιορετσίνα είχε 21/47 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 3/6 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι West Side μέτρησαν 7/31 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 8/15 βολές, 33 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα είχαν 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Φιορετσίνα (Παπαγιάννης): Αθανασόπουλος, Γεωργακόπουλος 16(10ρ.), Μαγκούτης, Μακρίδης 8(10ρ.), Μαλακός 2(5ρ.), Μητσόπουλος 6(2ρ.), Παπαγιάννης 8(4ρ.), Σιώλος 2, Χαρικιόπουλος 8(5ρ.)

West Side (Μπελεχάκης): Αθανασιάδης 2(6ρ.), Ανδρεάδης, Γαλανόπουλος, Μπελεχάκης 9(4ρ.), Πέτρου, Ρηγόπουλος 9(1ρ.), Τριανταφυλλίδης 2(5ρ.), Τσάγκας 3(7ρ.), Χούμος 12(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο της Φιορετσίνα.