16/01/2020
Tebelwolves 12 4 10 21 - 47 -
Dilaveri 5 21 18 10 - 54 -

Το δέκα το καλό για το Dilaveri!

Το 10/10 έκανε στον τρίτο όμιλο της Development League το Dilaveri, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής επικράτησε δύσκολα των Tebelwolves με 47-54 στο κλειστό του Κολωνού, παίζοντας με την φωτιά στο φινάλε της συνάντησης.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Μασοκώστα (7π), Χαρικιόπουλο Ν.Ι. (3π) και Χαρικιόπουλο Α.Ι. (2π), οι Tebelwolves προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 12-5. Μοναδικός διασωθέντας για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά ο Παρούσης με 4 πόντους, ενώ 1/2 βολές είχε ο Γραμματικάκης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με το Dilaveri να επιβάλει τον δικό του ρυθμό και με 21-4 επιμέρους σκορ, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 16-26, χάρη σε 10 νέους πόντους του Παρούση, 8 του Καλλιμάνη και buzzer beater τρίποντο του Δουλουγέρη. Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τους Χαρικιόπουλους να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 26-44, μετά από 3 πόντους του Βογιατζάκη και τρίποντες βόμβες των Πουπάκη – Γραμματικάκη. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν οι Λύκοι σε εκείνο το κομμάτι του ματς, με τον Χαρικιόπουλο Ν.Ι. Να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 26-44!

Με την διαφορά στους 18, 26-44, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι η παρέα του απόντα Καζέρου έφτασε στην νίκη με 47-54, έπειτα από 8 πόντους του Δουλουγέρη. Για τους Tebelwolves πήρε μπρος στα τελευταία λεπτά ο Καραγρηγορίου, ωστόσο 15 πόντοι που έβαλε έφταναν μόνο για να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 9/36 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/24 βολές, 11/30 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves Ιάκωβος Χαρικιόπουλος του Αντωνίου με 9 πόντους, έχοντας 7/8 βολές και 1/2 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Mvp του Dilaveri ο Παρούσης με 17 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 4/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Χαρικιόπουλος Α.Ι. 9, Καραγρηγορίου 14 (4), Χαρικιόπουλος Ν.Ι. 11 (1), Μασοκώστας 7 (1), Στεριάδης 2, Καρπούζος, Γεράνιος 4

Dilaveri (Δουλουγέρης): Γραμματικάκης 4 (1), Κόης 1, Πουπάκης 3 (1), Γόντικας 2, Παρούσης 17 (2), Καλλιμάνης 10, Μούτσος 1, Δουλουγέρης 13 (3), Βογιατζάκης 3

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι του Dilaveri σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και το γεγονός πως οι Tebelwolves δεν παράτησαν στιγμή το ματς!