27/02/2022
Athens Pistols 10 12 19 9 - 50 -
Αμφιδέξιοι 18 14 17 11 - 60 -

Το δέκα το καλό για τους Αμφιδέξιους!

Ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στην τετράδα του πρώτου ομίλου της Master League έκαναν οι Αμφιδέξιοι, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν τους Athens Pistols με 50-60 στο κλειστό του Κολωνού και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Αμφιδέξιοι, καθώς με ηγέτη τον Ρίζος με 11 πόντους και τρίποντο του Στουρνάρα, προηγήθηκαν με 10-18. Ο Δημήτρης Ρήγας με 5 πόντους και οι Μπαλωμένος – Σταμάτης Ρήγας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ρίζος έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 8 δικούς του πόντους, με ένα τρελό τρίποντο από το κέντρο, αλλά και 4 του Φωτόπουλου, έδωσαν αέρα 14 πόντων στην ομάδα τους, 16-30. Το μόνο που κατάφεραν οι Athens Pistols πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στους 10, 22-32, με τον Καρνάβα να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αμφιδέξιοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +15, 24-39, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 41-49, μετά από 11 πόντους του Στουρνάρα, ενώ είδαν τον Ρίζο να αποχωρεί τραυματίας. Τους γηπεδούχους διατήρησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Δημήτρης Ρήγας, ενώ από 4 είχαν οι Φασουλάκης και Καρνάβας. Σκορ τρίτης περιόδου 41-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Τζαβέλλα, Μάιπα, Φωτόπουλο, Γκατζιώρα και Στουρνάρα, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 50-60. Για τους ασπρόμαυρους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σταμάτης Ρήγας, Βρυώνης και Καρνάβας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 18/45 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 4/12 βολές, 13/34 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Δημήτρης Ρήγας με 15 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Αμφιδέξιων ο Ρίζος με 19 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Ρήγας Δ. 15 (1), Ρήγας Σ. 9, Καρνάβας 10 (1), Μπαλωμένος 2, Φασουλάκης 7, Βρυώνης 2, Δαλίτσικας 5

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Φωτόπουλος 8, Στουρνάρας 17 (5), Ρίζος 19 (5), Μπραουδάκης, Τζαβέλλας 6, Μάιπας 6, Γκατζιώρας 4

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση στην άμυνα των Αμφιδέξιων και το πάθος που έβγαλαν μετά τον τραυματισμό του Ρίζου!