13/04/2022
ReTirees 20 15 20 23 - 78 -
Limoges 16 26 11 14 - 67 -

Το 13ο το τυχερό!

Μια σπουδαία και ταυτόχρονα σημαντική πήραν στο ΓΣΠ το βράδυ της Δευτέρας οι ReTirees απέναντι στην Limoges καθώς επικράτησαν με 78-67. Η ομάδα του Κουσούλη με… αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το 13ο ροζ φύλλο στην Elite, βρέθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας και έβαλε σε μεγαλύτερους μπελάδες την Limoges του Πατίστα Ευριπιώτη.

Η Limoges ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με καλάθια των Σταμάτη, Παπαδόπουλου και Ρώη προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με 8-11. Οι «Συνταξιούχοι» ύστερα από το νωθρό ξεκίνημά τους, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και με μπροστάρη τον Χαριτόπουλου με 7 πόντους βρέθηκαν στο +4 (20-16) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ευριπιώτη στην δεύτερη περίοδο με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Δαβιλά, Τσατσάνη, Μπραντίτσα και Σαμπάνη μετέτρεψε το 20-16 σε 35-42 στο τέλος του ημιχρόνου, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι ReTirees εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Αθηναίου μέσα στην ρακέτα και διατήρησαν την διαφορά σε… γήινα επίπεδα.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια, με την Limoges να κρατάει το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της χάρη στους Δαβιλά και Τσατσάνη (44-49). Σ’ εκείνο το σημείο, οι «κόκκινοι» γύρισαν τον… διακόπτη. Με τον Αθηναίο να συνεχίζει να σκοράρει κατά ριπάς και τον Γιαμαίο να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει μεγάλα σουτ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30’ με 55-53 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Με την ψυχολογία υπέρ τους και τους Γιαμαίο και Αθηναίο σε εξαιρετική κατάσταση, οι ReTirees δεν έδωσαν πολλά δικαιώματα στην Limoges και με επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο 23-14 έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 78-67. Οι «Γάλλοι» στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού ξέμειναν από ιδέες και λύσεις στην επίθεση και έφτασαν σε μια ήττα που μπορεί να τους φανεί καταδικαστική. Οι ReTirees βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-11, ενώ οι «Λιμουζό» πήραν στο 12-13, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κορυφαίας κατηγορίας του Basketaki.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Αθηναίος με double double και 24 πόντους (7/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/12 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 19/41 δίποντα (46,3%), 7/18 τρίποντα (38,9%) και 19/31 βολές (61,3%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/42 δίποντα (42,8%), 4/18 τρίποντα (22,2%) και 19/35 βολές (54,3%). Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Μέξας 10, Τσιρίδης 4 (1), Τσιλάβης 8 (2), Μαθιουδάκης 4, Γιαμαίος 12 (2), Στόλης 1, Πλεξουσάκης 2, Αθηναίος 24, Χαριτόπουλος 13 (2), Σκοπελίτης

Limoges (Ευριπιώτης): Μπραντίτσας 3, Ρώης 4, Δαβιλάς 13, Σωτηρόπουλος 8, Σταμάτης 11 (2), Παπαδόπουλος 5, Σαμπάνης 6, Τσατσάνης 13 (2), Βασιλόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Η… αντεπίθεση διαρκείας των «Συνταξιούχων» στο δεύτερο ημίχρονο και η κυριαρχία του Αθηναίου κάτω από τα καλάθια.

Τι δεν μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο της Limoges.