10/03/2024
Crushers 12 22 13 17 - 64 -
Ellinoroston Celtics 12 6 12 12 - 42 -

Το derby γοήτρου, οι Crushers!

Οι ομάδες δεν είχαν να χάσουν κάτι και έτσι μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με διάθεση να παίξουν γρήγορο και ελεύθερο μπάσκετ. Οι Σέλτικς πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα και οδηγούσαν την κούρσα με Φυλακτό(6) και Μαλτέζο(4), με τους Crushers να ισορροπούν μετά τα μισά και με το δίδυμο Κώνστα με 6 και Κουτσοδημητρόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα να φέρνουν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(12-12).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Οι Κόκκινοι ήταν εξαιρετικοί στην πίσω πλευρά του γηπέδου καθώς δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Κουτσοδημητρόπουλο(7),Μπαλντατσίδη(7) και Κώνστα(6) να κάνουν σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά(34-18) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, δεν σκόραραν τόσο εύκολα στην επίθεση με την εικόνα να μην αλλάζει και τους γηπεδούχους να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Καράμπελας με 6 και Ζουγανέλης με 4 πόντους αντίστοιχα απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια για τους προπορευόμενους, ενώ τους Κέλτες οδηγούσαν στην επίθεση Παπαϊάκος και Φυλακτός με 4 πόντους έκαστος, διαμορφώνοντας το 47 – 30.

Τυπική διαδικασία ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις με κορυφαίο τον Φυλακτό που πέτυχε 4 πόντους, όμως οι Crushers χωρίς να κατεβάσουν το πόδι από το γκάζι και με την τριάδα Κώνστα με 7, Κουτσοδημητροπούλο με 6 και Ζουγανέλη με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, έφτασαν άνετα στο τελικό και ευρύ 64 – 42.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ηλίας Κώνστας με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστράτιος Φυλακτός με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Crushers (Καράμπελας): Ζαχαριάς, Ζουγανέλης 12, Καράμπελας 4(12ρ.), Κατσαρός 2(7ρ.), Κουτσοδημητρόπουλος 17(8ρ.), Κώνστας 22(13ρ.), Μπαλντατσίδης 7.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γουρνέλος 5(10ρ.), Μαλτέζος 7(10ρ.), Νικολαΐδης 6, Παπαϊάκος 4, Πιρπίρογλου 4(9ρ.), Τσιούμαρης 2, Φυλακτός 14(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Crushers σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.