08/01/2023
Gangsters 15 14 14 18 - 61 -
Athens Pistols 13 5 22 14 - 54 -

Το ντέρμπι πήγε στους Gangsters!

Σε μία δυνατή αναμέτρηση που όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Gangsters ήταν εκείνοι που γεύτηκαν τη χαρά της νίκης, επικρατώντας 61-54 στο ντέρμπι επί των Athens Pistols. Έτσι, μετά τη 4η σερί νίκη στο πρωτάθλημα, βρίσκονται στην πρώτη θέση του ομίλου τους μετρώντας 7 νίκες και μόλις 1 ήττα, ενώ από την μεριά τους οι 3οι Athens Pistols έχουν πλέον 5 νίκες και 3 ήττες.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα, με τον Λάιο να βγάζει ενέργεια στο παρκέ και τον Ντάτση να κάνει το 11-5. Πατρώνης και Κόκκαλης ήταν εκείνοι που «χτυπούσαν» από τη μεριά των Athens Pistols και ήταν εκείνοι που έριξαν τη διαφορά στο -2, για το 15-13 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Σαμουήλ ισοφάρισε σε 15-15, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα στη συνέχεια. Αντιθέτως οι Gangsters άνοιξαν πάλι την διαφορά, με τους Λάιο και Μαρκόπουλο να εκτελούν το αντίπαλο καλάθι και το σκορ να φτάνει στο 29-18. Σε αυτό το δεκάλεπτο, μάλιστα, οι Gangsters έκαναν πιο σκληρή την άμυνά τους και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να πετύχουν μόλις 5 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε. Ο Μαρκόπουλος έφερε τη διαφορά στο +12 για τους Gangsters (38-26), όμως οι Athens Pistols δεν είχαν πει την… τελευταία τους λέξη. Πατρώνης, Ρήγας και Φασουλάκης έδωσαν λύσεις στην επίθεση, η άμυνα βελτιώθηκε και τελικά ήρθε ο Καρνάβας, ο οποίος με εκτέλεση πίσω από τα 6,75 έβαλε ξανά «φωτιά» στο παιχνίδι κάνοντας το 43-40, σκορ με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Οι Athens Pistols κατάφεραν να προσπέρασουν με τις βολές του Πατρώνη (48-49), όμως το προβάδισμα τους δεν κράτησε για πολύ, μιας και ο Λάιος έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 50-49. Ο Ρήγας με εκτέλεση από το τρίποντο έγραψε το 50-52, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ψυχραιμία και με τον Σαΐτη να πετυχαίνει καθοριστικούς πόντους, ξέφυγαν πάλι με το σκορ στο 56-52. Οι Athens Pistols δεν ήταν εύστοχοι στις τελικές τους προσπάθειες στο παιχνίδι, οι Gangsters εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και τελικά έφτασαν στην επικράτηση με 61-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Λάιος με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι Gangsters είχαν 20/42 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 12/17 βολές, ενώ μάζεψαν 38 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Athens Pistols είχαν 10/24 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 10/13 βολές, 24 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Επίσης έκαναν 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Gangsters (Βρύλλης): Αφουξενίδης 2(7ρ.), Λάιος 19(14ρ.), Μακρής 2(1ρ.), Μαρκόπουλος 15(4ρ.), Ντάτσης 10(10ρ.), Σαΐτης 12(2ρ.), Τσατσάκος 1

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Καρνάβας 9(4ρ.), Κόκκαλης 10(6ρ.), Μπαλωμένος, Πατρώνης 9(3ρ.), Ρήγας 11(7ρ.), Σαμουήλ 2(1ρ.), Φασουλάκης 13(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού που παρέμενε ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο λεπτό.