18/02/2023
Destroyed Pistons 14 14 16 17 - 61 -
The Dreamers 17 10 18 15 - 60 -

Το ντέρμπι στα χρώματα των Pistons!

Μεσημέρι Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Destroyed Pistons επικράτησαν των Dreamers με 61-60 στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της D-2 League. Σε ένα ματς - διαφήμιση με άφθονο σασπένς στο φινάλε η ομάδα του Σωτήρη Βερβαινιώτη αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στις ειδικές καταστάσεις. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες με υψηλή παραγωγικότητα και γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά. Σαχινίδης (6π.), Θηβαίος (2π.), Σπανόπουλος (2π.) και Μητσογιάννης (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά για τους Destroyed, ενώ οι Dreamers ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Μανασή (8π.), Γ. Κοντό (6π.), Ν. Κοντό (2π.) και Παπακωνσταντίνου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε κλειστό, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-10 και τους Pistons να μπαίνουν σε θέση οδηγού, χάρη στα καλάθια των Σαχινίδη (6π.), Σπανόπουλου (6π.) και Καρατσίκου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Dreamers παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Παπακωνσταντίνου (4π.), Ν. Κοντό (3π.) και Μανασή (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-27.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και όλα έδειχναν ότι θα ακολουθήσει ένα «ψυχοβγαλτικό» φινάλε. Οι Dreamers ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί,  διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα (18 πόντοι)  και έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία (6 διαφορετικοί σκόρερ), ενώ από πλευράς γηπεδούχων οι Pistons βασίστηκαν στο επιθετικό κρεσέντο του Σπανόπουλου (11π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-45.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Τελικά οι Pistons ήταν αυτοί που χαμογέλασαν βρίσκοντας μεγάλα σουτ στο φινάλε από τους Σπανόπουλο (7π.), Σαχινίδη (3π.), Τζούμα (2π.), Μουιμπούα (2π.) και Μητσογιάννη (2π.). Οι Dreamers λύγισαν στο τέλος, όμως διατήρησαν την διαφορά από την νίκη τους στο πρώτο γύρο, γεγονός που ίσως αποδειχθεί κομβικό αργότερα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Destroyed Pistons είχαν 18/53 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Dreamers είχαν 13/35 δίποντα, 8/26 τρίποντα και 10/14 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάνος Σπανόπουλος με 26 πόντους, έχοντας 6/14 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κοντός με 9 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος): Βερβαινιώτης, Θηβαίος 5, Καρατσίκος 2, Μητσογιάννης 4, Μουιμπούα 4, Σαχινίδης 17 (3), Σπανόπουλος 26 (4), Τζούμας 3.

The Dreamers (Μανασής): Ελενίτσας, Κοντός Ν. 9 (1), Κοντός Γ. 16 (4), Μανασής 12 (2), Παναγόπουλος 7, Παπακωνσταντίνου 14 (1), Περγαντής 2.

Τι μας άρεσε: Το αγχωτικό φινάλε.