07/01/2020
Πι Stoli α 21 17 20 10 - 68 -
Reload 24 15 18 13 - 70 -

Το ντέρμπι στους Reload!

Η ομάδα του Κώστα Περιβολάρη είναι αυτή που έμεινε τελικά αήττητη στον δεύτερο όμιλο της Master League (9-0), αφού ήταν πιο ψύχραιμη στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε τους ψηλούς της και ανάγκασε τα ελλιπή Πιstoliα να χάσουν – έστω και δύσκολα – για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα (8-1), παρόλο που ο στόχος τους είναι η παραμονή στην κατηγορία!

Από το ξεκίνημα είδαμε το ντέρμπι που περιμέναμε, με τους «Ριλόουντ» να περνάνε περισσότερο την μπάλα στους ψηλούς τους, Πανταζή και Φρατζέσκο Κοσμίδη – που δεν είχαν αντίπαλο – και με τις βοήθειες από Λιλή, Σούλτη, Μπουφούνο, Ορέστη πήραν προβάδισμα με 21-24 στο δεκάλεπτο, σε ένα διάστημα που είδαμε ωραίο μπάσκετ και από τα Πιστόλια, που σκόραραν με… όλους, δηλαδή Κεφαλιανό, Ντάσκαρη, Λιόλιο, Ρωμανό Ιωαννίδη, Κρίκο και Λαδά!

Η ποιότητα έμεινε σταθερή και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ευστοχούν από όλες τις αποστάσεις, έχοντας από τη μία τους Κεφαλιανό, Λιόλιο, Ντάσκαρη να κάνουν δύο προσπεράσεις για τους γηπεδούχους (29-28 στο 14’, 31-30 στο 16’) και τους Ορέστη, Γιώργο Κοσμίδη, Σούλτη, Πανταζή να κρατούν τελικά τη μικρότερη διαφορά για τους φιλοξενούμενους στο ημίχρονο (38-39).

Ακόμα πιο… ντέρμπι ήταν η κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λιλή, Ορέστη, Πανταζή να φτάνουν την απόσταση στους 9 πόντους για τους Reload (38-47 στο 23’), αλλά τα Πιstoliα να παθιάζονται και να ισοφαρίζουν με Ρωμανό και Λιόλιο (53-53 στο 28’), προσπερνώντας με την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού, στο 58-57.

Το άγχος μεγάλωσε και σιγά σιγά ήρθε και μια κούραση στο τέταρτο δεκάλεπτο (ειδικά στους γηπεδούχους), οπότε τα ποσοστά έπεσαν, με τους «Ριλόουντ» να παίρνουν διαφορά 8 πόντων από τα σουτ των Σούλτη, Λιλή, Πανταζή (62-70 στο 39’) και τους «πιστολαίους» να απαντούν με τρίποντα των Κεφαλιανού, Λιόλιου (68-70 στα 26’’), χωρίς όμως να βρίσκουν ευκαιρία για buzzer στο φινάλε, αφού οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και «έφαγαν» χρόνο, παίρνοντας τη νίκη που τους κράτησε στην κορυφή.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Πανταζής με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από την ομάδα του κυρίου Χάρη ξεχώρισε ο Γιώργος Ντάσκαρης με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 22/48 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 3/9 βολές, 45 ριμπάουντ (12-33), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «κίτρινους» να τελειώνουν το ματς με 26/44 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 3/7 βολές, 43 ριμπάουντ (8-35), 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Πιstoliα (Κ. Χάρης Παπαδιονυσίου): Λιόλιος 25 (4), Κεφαλιανός 16 (2), Ρ. Ιωαννίδης 13, Ντάσκαρης 7, Κρίκος 4 (12 reb), Λαδάς 3 (1)

Reload (Περιβολάρης): Λιλής 19 (3), Πανταζής 15, Ορέστης 11 (1), Σούλτης 10, Γ. Κοσμίδης 7 (1), Φ. Κοσμίδης 4, Μπουφούνος 4

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ποιοτικό και γρήγορο μπάσκετ που είδαμε από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους «Ριλόουντ» να είναι ένα «κλικ» καλύτεροι και να μένουν αήττητοι σε έναν πολύ δυνατό όμιλο.