14/01/2024
Ellinoroston Celtics 13 10 10 5 - 38 -
Red Goats 10 10 6 11 - 37 -

Το derby της "ουράς" οι Ellinoroston!

Η παραγωγικότητα δεν έπιασε υψηλά επίπεδα στο συγκεκριμένο ματς, αλλά το ντέρμπι έμεινε «ζωντανό» μέχρι το τέλος. Οι Ellinoroston Celtics τελικά ήταν εκείνοι που πήραν τη 2η νίκη τους στη σεζόν (2-13), αφήνοντας παράλληλα χωρίς νίκη σε ακόμα ένα ματς τους Red Goats (0-15).

Στα πρώτο λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο σκορ. Ο Χατζηγιάννης έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά για τους Ellinoroston Celtics, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα με 11-8. Ο Μπουλιαρίτης μείωσε σε 11-10, αλλά ο Φυλακτός με δικό του καλάθι έγραψε το 13-10, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Red Goats έφεραν το ματς στα ίσα (15-15), αλλά ο Χατζηγιάννης ήταν και πάλι αυτός που «μίλησε» από τους γηπεδούχους για το 18-15. Με τρίποντο απάντησε και ο Νικολαΐδης στην ισοφάριση του Μπουλιαρίτη και έτσι το σκορ πήγε στο 21-18. Οι γηπεδούχοι χωρίς να απομακρυνθούν πολύ, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 23-20.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «Κέλτες» να κρατούν το «τιμόνι» και τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να ακολουθούν από κοντά. Μαλτέζος, Παπαϊάκος και Φυλακτός λειτούργησαν καλά στο επιθετικό κομμάτι και έτσι οι Ellinoroston Celtics βρέθηκαν να προηγούνται 33-26 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ματς έγινε «θρίλερ» στο φινάλε, καθώς οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν απειλητικά στον πόντο, με το καλάθι του Νίκου να κάνει το 35-34. Μάλιστα οι Red Goats πήραν και το προβάδισμα με τον Μπουλιαρίτη να διαμορφώνει το 36-37 λίγο πριν το φινάλε. Ο Φυλακτός ήταν αυτός που «μίλησε» στο κρίσιμο σημείο και διαμόρφωσε το 38-37, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απάντηση και έτσι οι Ellinoroston Celtics πανηγύρισαν τη νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μαλτέζος με 7 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 19 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Red Goats ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιαντής με 8 πόντους, 23 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Ellinoroston Celtics είχαν 12/45 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 8/23 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Red Goats μέτρησαν 12/39 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 1/3 βολές, 50 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Επίσης έκαναν 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Παπαϊάκος 3(8ρ.), Γουρνέλος 4(6ρ.), Χατζηγιάννης 11(5ρ.), Φυλακτός 8(3ρ.), Μαλτέζος 7(19ρ.), Γιαννάκος, Νικολαΐδης 5(3ρ.), Πιρπίρογλου

Red Goats (Γιακουμής): Πέτσας 4(5ρ.), Μπουλιαρίτης 8(4ρ.), Τσιαντής 8(23ρ.), Γιακουμής 6(8ρ.), Νίκου 3(2ρ.), Αρνίδης, Γκολιανόπουλος 8(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού στο τέλος.