24/12/2019
Old Stars 13 12 21 14 4 71 -
Athens Super Sonics 13 18 13 16 4 65 -

Το ντέρμπι ουραγών οι Old Stars στην Β' παράταση!

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν οι Old Stars για να κάμψουν την αντίσταση των Athens Super Sonics με 71-65. Με την νίκη αυτή οι Old Stars ανέβηκαν στην όγδοη θέση με ρεκόρ 2-4,ενώ οι Super Sonics έμειναν χωρίς νίκη για ακόμα μία αγωνιστική.
Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει από την άλλη! Το προβάδισμα άλλαξε χέρια τέσσερις φορές στην πρώτη περίοδο μέχρι να λήξει το δεκάλεπτο 13-13. Ο Δουκάκης (9) έκανε τρομερό δεκάλεπτο με 3/3 τρίποντα με αντίπαλο δέος του τον Τάλλαρο με εννιά ομοίως!
Την δεύτερη περίοδο οι Super Sonics μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, η άμυνα των Old Stars έμπαζε”, με αποτέλεσμα πολύ εύκολα καλάθια από τους πράσινους. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους εφτά, αλλά οι ψηλοί των Old Stars με τα επιθετικά τους ριμπάουντ τους κράτησαν μέσα στο παιχνίδι! Σκορ ημιχρόνου 25-31, με τον Καπράλο (4) και Λεντζή (3) για τους γηπεδούχους και Δεγγεστίνο (8) και Τάλλαρο (6) για τους φιλοξενούμενους να ξεχωρίζουν.
Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Old Stars μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το προβάδισμα πίσω! Έτσι με 4'40” να απομένουν ακόμα πέρασαν μπροστά με ένα 11-0 σερί! Ο Τάλλαρος πέτυχε έξι πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου για να λήξει 46-44 και να κρατήσει τους πράσινους σε απόσταση αναπνοής. Καπράλος και Δουκάκης με έξι έκαστος ηγήθηκαν των Old Stars, ενώ ο Τάλλαρος είχε οχτώ!
Στην τέταρτη περίοδο λοιπόν οι Sonics, αν και μόλις πέντε, δεν τους κατέβαλε η κούραση και προσπέρασαν για να φτάσουν στο +6! Ο Τσουμπάρας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη! Αφού κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, σκόραρε και εφτά πόντους για να έρθει ο Καπράλος με τρίποντη βόμβα να δώσει το προβάδισμα με ένα πόντο με 1’14” να απομένουν. Έπειτα από φάουλ ο Φιλιόπουλος σημείωσε 1/2 βολές και ισοφάρισε για το τελικό 60-60, για να πάμε παράταση!
Εκεί λοιπόν οι δύο ομάδες έδειξαν πως η πίεση τους έχει καταβάλει! Άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν για να σκοράρει η γηπεδούχος ομάδα δύο πόντους με Τσουμπάρα και δύο με Καπράλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τέσσερις πόντους με τον Τάλλαρο, όλοι με βολές! 64-64 και δεύτερη παράταση!
Στην αρχή της δεύτερης παράτασης οι Old Stars έτρεξαν ένα 7-0 σερί. Οι Sonics φάνηκαν να έχουν επηρεαστεί από την κούραση, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόνο ένα πόντο για το τελικό 71-65!
MVP του παιχνιδιού ήταν ο Γιώργος Καπράλος με 25 πόντους (2/2 βολές, 7/22 δίποντα και 3/9 τρίποντα) , 21 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 λάθη. Από την άλλη, για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Τάλλαρος  με 31 πόντους (5/9 βολές, 10/16 και 2/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα.
Συνολικά οι νικητές είχαν 19/63 δίποντα, 9/27 τρίποντα και 6/11 βολές. Πήραν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές τη μπάλα, έκαναν και 18 λάθη. Από την άλλη, οι πράσινοι είχαν 19/47 δίποντα 7/32 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές τη μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.
Old Stars (Κουσκούνης): Γεωργούσης 2, Λεντζής 3, Δουκάκης 18 (6), Καπράλος 25 ( 3 τρ. 21 ριμπ.), Τζιόπας 6, Πέτρου 2, Τσουμπάρας 15 (21 ριμπ.)
Athens Super Sonics (Φιλιόπουλος): Δεγγεστίνος  18 (4), Φιλιόπουλος 12 (1 τρ. 9 ριμπ.),  Φόρτης 2 (10 ριμπ.), Παπαμακάριος 2 , Τάλλαρος 31 (2 τρ. 6 ριμπ. 4 ασ.)
Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Super Sonics, που αν και μόνο πέντε, πήγαν το ματς σε δύο παρατάσεις.