19/12/2023
Hellas Paper Bears 24 23 16 21 - 84 -
Oreokastro Knights BC 28 19 27 23 - 97 -

Το δεύτερο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους Oreokastro Knights!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι  Oreokastro Knights μέσω των Μέλλιου Θωμά , Κεσίδη και Μαστροδημήτρη κατάφερε να κερδίσει αυτή τη πρώτη περίοδο με 24-28 έναντι των αξιόμαχων Hellas Paper Bears.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Hellas Paper Bears ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να ισοφαρίσουν μέσω των Μπέλλη, Καζή και Πολυχρονιάδη Θεόδωρο διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 47-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Oreokastro Knights μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Καριοφύλλη, τον Μέλλιο Θωμά και τον Μαστροδημήτρη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Hellas Paper Bears βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Μπέλλη, του Καζή και του Πολυχρονιάδη Θεόδωρου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 63-74.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είδε τους Oreokastro Knights να διατηρούν και να αυξάνουν το προβάδισμα, να ελέγχουν τον ρυθμό και να κερδίζουν τον αγώνα με 84-97. Οι παίκτες των Oreokastro Knights παρέμειναν συγκεντρωμένοι και αποδοτικοί, καταφέρνοντας να κλείσουν τον αγώνα με νίκη.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 31 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Hellas Paper Bears είναι ο Θεόδωρος Πολυχρονιάδης ο οποίος πέτυχε Double Double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Καζής 22(4), Καραγκούνης 7(1), Μπέλλης 35(2), Νικηφόρος 5, ΠολυχρονιάδηςΘ. 15(3), ΠολυχρονιάδηςΙ.

Oreokastro Knights: Καριοφύλλης 31(1), Κεσίδης 17(4), Μαστροδημήτρης 13(2), ΜέλλιοςΘ. 24(3),  ΜέλλιοςΠ. 10,  Φουτσιτζής 2