12/07/2021
Gunners 11 20 11 16 - 58 -
Transporters 11 9 6 13 - 45 -

Το δίδυμο των ψηλών καθάρισε για τους Gunners!

Το απόγευμα του Σαββάτου 10 Ιουλίου στο Arena, σε ένα δυνατό ματς γεμάτο ένταση, οι Gunners ξέφυγαν στο τρίτο δεκάλεπτο και τελικά επικράτησαν με 58-45.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων.Ακουμιανάκης(4) και Πάνιας πρώτοι σκόρερ για τους Gunners,ενώ για τους Transportes ο Μπόνης με 4.(11-11).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με Ζούρο, Ακουμιανάκη και Ρίκο, αλλά η άμεση αντίδραση των Transporters με τον Πίπερο να βάζει 6 πόντους και τον Τσιώτα να προσφέρει ένα τρίποντο έκαναν το σκορ 18 – 23. Στην συνέχεια η ομάδα του Βρύση κόλλησε επιθετικά και βρήκε μόνο ένα τρίποντο με τον Μπόνη, με αποτέλεσμα οι Gunners με τον Πάνια να κανένα μαγικό πεντάλεπτο με 9 προσωπικούς του πόντους, να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31 – 26.

Στην τρίτη περίοδο οι Transportrs δυσκολεύονταν πολύ στο επιθετικό κομμάτι με Μπόνη(4) και Θεοδωρόπουλο μόνο να σκοράρουν. Στο ίδιο χρονικό διάστημα οι Gunners με τον Ρίκο να ανεβάζει στροφές με 6 πόντους και τους Ζούρο και Πάνια να βάζουν από 2 ξέφυγαν με 42-32.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μπουν στην διεκδίκηση του ματς με τους Θεοδωρόπουλο(4) και Κοψαύτη να είναι πρωτεργάτες στην επίθεση, αλλά οι Gunners με τον Ακουμιανάκη(5) να κάνει πολύ μεστή εμφάνιση και τους Ρίκο,Πάνια και Καραμπέτσο να βάζουν το λιθαράκι τους επικράτησαν με 58-45.

Hall of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Διονύσης Ρίκος με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και άξιο συμπαραστάτη τον Δημήτρη Ζούρο με 8 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Πίπερος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Gunners είχαν 17 / 48 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 12 / 23 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Transporters είχαν 14 / 38 δίποντα, 3 / 29 τρίποντα, 8/ 16 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Gunners(Καραμπέτσος): Πάνιας 15, Ζούρος 8 (17ρ.), Ακουμιανάκη 15, Καραμπέτσος 2(4κλ.), Σκαρπέλης 3 (11ρ.), Ρίκος 15 (16ρ.).

Transporters (Βρύσης): Θ.Γκέος 4 (10ρ.), Θεοδωρόπουλος 4, Σιώτας 6 (10ρ.), Πίπερος 8(10ρ,6ας.), Μπόνης 17, Χούλης, Κοψαύτης 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Gunners για νίκη.