14/10/2019
Milwaukee Kebabs 16 19 13 13 - 61 -
Uncle Drew 13 12 12 21 - 58 -

To είπαν… και το έκαναν οι Μilwaukee Kebabs!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Περιστερίου, οι Milwaukee Kebabs  υποδέχτηκαν τoυς Uncle Drew. Σε ένα δυνατό παιχνίδι του δέκατου ομίλου του Winter Cup, οι Uncle Drew με τους Κουτουζή Παύλο(27π.) και Μπονάτσο(16π.) αιφνιδιάστηκαν και γνώρισαν την ήττα από τους μαχητικούς Kebabs που είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τους Αγαλιώτη(20π.) και Πέτρο Ασπρά(19π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 61-56, και οι φιλοξενούμενοι παρά την ήττα τους, κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Milwaukee Kebabs με το τρίποντο του Μεϊμάρογλου, αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τον Μπονάτσο για το 3-2 στο πρώτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους με τους Αγαλιώτη(4π.) και Σαμπροβαλάκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ενώ οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν με τα τρίποντα των Κανδηράκη και Κουτουζή Παύλου, αλλά και τον Μπονάτσο(4π.) που βοήθησε μέσα από την ρακέτα. Σκορ πρώτης περιόδου 16-13.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kebabs έχτισαν μια καλή διαφορά πραγματοποιώντας ένα καλό δεκάλεπτο με τον Ασπρά Πέτρο(8π.) και Αγαλιώτη(7π.) να βρίσκονται σε εξαιρετικό βράδυ. Στον αντίποδα τους Uncle Drew κράτησε στην επίθεση ο Κουτουζής Παύλος γράφοντας οκτώ προσωπικούς πόντους, ενώ βοήθησαν και οι Κανδηράκης και Ρήγας στο περιφερειακό σουτ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 35-25.

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου βρήκαν τους Kebabs να προηγούνται με 40-33 μετά το τρίποντο του Μεϊμάρογλου, αλλά μέσα σε δυόμιση λεπτά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί οκτώ πόντων εκ των οποίων οι τέσσερις του Σαμπροβαλάκη, για το 48-33. Οι Uncle Drew κατάφεραν να αντιδράσουν με πέντε σερί πόντους του Τάσου Κουτουζή και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 48-37.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έγραψαν 19 συνολικούς πόντους, ενώ μέχρι και το έκτο λεπτό κατάφεραν να μειώσουν για το 52-48. Κανδηράκης και Κάρμας έφεραν τους Uncle Drew στο -3 για το 55-52, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά ο Πέτρος Ασπράς με επτά προσωπικούς πόντους μίλησε για τους γηπεδούχους και καθάρισε το παιχνίδι με τελικό σκορ 61-56.

Στο τέλος του αγώνα οι Milwaukee Kebabs είχαν 22/45 δίποντα(48,8%), 3/13 τρίποντα(23,1%) και 8/17 βολές(47,1%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, πραγματοποίησαν 6 κλεψίματα ενώ έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα οι Uncle Drew είχαν 16/41 δίποντα(39%), 4/30 τρίποντα(13,3%) και 10/20 βολές (50%). Αντίστοιχα πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ και έκαναν 12 κλεψίματα και 13 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Παύλος Κουτουζής με  27 πόντους, έχοντας 9/13 δίποντα(69,2%), 2/12 τρίποντα(16,7%) και 3/4 βολές(75%) ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Χάρης Αγαλιώτης με 20 πόντους έχοντας 9/14 δίποντα (64,3%) και 2/6 βολές(33,3%) ενώ παράλληλα έγραψε 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Milwaukee Kebabs: Δημόπουλος, Ασπράς Αντώνης 2, Αγαλιώτης 20, Μεϊμάρογλου 6(2), Σαμπροβαλάκης 8, Ασπράς Πέτρος 19, Τσιγκάκος 2, Τζώρτζος 1, Λόης 3(1)

Uncle Drew: Βλισίδης, Κοσμάς, Χριστοδουλόπουλος 1, Κουτουζής Παύλος 27(2), Μπονάτσος 16, Κουτουζής Τάσος 5(1), Κάρμας 3, Κανδηράκης 5(1), Κουκούλης 1, Ρήγας

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι και ποιοτικό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες.