28/03/2022
Top Guns 11 12 12 18 - 53 -
Old Stars 15 14 14 21 - 64 -

Το είχαν «σημαδέψει» οι Old Stars!

Την έβδομη νίκη τους στον έκτο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Old Stars, που κέρδισαν δίκαια στο Athens Sports Hall τους Top Guns με 64-53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Old Stars, ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 15-11 με τον Δρακόπουλο να βάζει 6 πόντους και τον Γεωργούση 5. Για τους Top Guns, ο Νίκος Πολυζογόπουλος σημείωσε τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Old Stars να μην χάνουν το προβάδισμα που είχαν, αλλά να μην μπορούν να πάρουν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-23 για τους τυπικά φιλοξενούμενους που είδαν τον Καραγιάννη να σημειώνει άλλους 6 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Για τους Top Guns, 5 έβαλε ο Δημήτρης Παπακωνσταντίνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά αντί να μειωνόταν, αυξανόταν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τους δίδυμους πύργους (Καπράλο – Καραγιάννη) είχαν σημείο αιχμής στην επίθεση. Έτσι, έτρεξαν ένα επιμέρους 14-12 και ανέβασαν την διαφορά τους στους 8, 43-35 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τους γηπεδούχους, 7 έβαλε ο Παναγιώτης Μαρούδας και 3 ο Δημήτρης Παπακωνσταντίνου.