18/12/2022
Brooklyn Bets by Amerikanos24 10 16 14 18 - 58 -
Sugar Mountains 12 11 5 12 - 40 -

Το έκαναν εύκολο στο δεύτερο οι Brooklyn Bets!

Το βραδάκι της Κυριακής 19 Δεκεμβρίου στο ΓΣΠ, οι Sugar Μountains ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, αλλά οι Brooklyn Bets μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο είχαν υπεροπλία και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 58 – 40.

Οι Bets πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με τρίποντο του Ρούσσου και καλάθια από Αγρέβη, Κουρούμαλη, προηγήθηκαν 7 – 0. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τρίποντα από Μπενέκο, Μπίνα και καλάθια από Μπάρλα – Αντωνόπουλο, προσπέρασαν με 10 – 12.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ψαλίδα να πετυχαίνει ένα τρίποντο και τέσσερις ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, αλλά η ομάδα του Παναγιώτου με ξέσπασμα στο τέλος και τον Κουρούμαλη να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση με 8 πόντους, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 26 – 23.

Στην τρίτη περίοδο, οι Bets πήραν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Αγρέβη με 6 και Μουχίμογλου με 4 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγαν 40 – 28. Στην φτωχή συγκομιδή των Mountains, ξεχώρισε ο Μπενέκος με ένα τρίποντο, με τον Κούτρα να σκοράρει από κοντά.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 8 πόντους, με 4 του Μπίνα και δίποντο του Πεππέ, αλλά στην συνεχεια το γήπεδο κατηφόρισέ ξανά. Ο Κουρούμαλης πήρε από το χεράκι τους γηπεδούχους με 9 συνεχόμενους πόντους, για να έρθουν Αγγελόπουλος – Αγρέβης με καλάθια και Σάλλαρης με τρίποντο, να διαμορφώσουν το τελικό 58 – 40.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπάρλας με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Οι Bets είχαν 17/44 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/20 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Mountains είχαν 12/37 δίποντα , 5/22 τρίποντα, 1/6 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.

Brooklyn Bets(Παναγιώτου): Μπαμπάτσικος, Ρούσσος 7, Κουρούμαλης 22(8ρ.), Αγρέβης 10(13ρ.), Μουχίμογλου 5(9ρ.), Αγγελόπουλος 9, Σάλλαρης 3, Δαραμούσκας 2.

Sugar Mountains(Μούχτης): Μούχτης, Κολοβός, Ψαλίδας 5, Μπίνας 9(10ρ.), Πεππές 2, Αντωνόπουλος 4, Κούτρας 6, Μπάρλας 4, Μπενέκος 10.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.