06/02/2023
Akarnania Warriors 8 19 18 17 - 62 -
Agrinio Kings 9 4 12 7 - 32 -

Το έκαναν εύκολο οι Akarnania Warriors

Την πέμπτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Akarnania Warriors επικρατώντας με 62 - 32 των Agrinio Kings.

Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα του Θόδωρου Παπαστάμου στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Kings βρίσκονται στην 7η με μία μόλις νίκη.

Οι Kings πήραν μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο στο φινάλε.

Στη δεύτερη περίοδο οι Warriors δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους, δέχτηκαν μόλις 4 πόντους και στο ημίχρονο πήραν προβάδισμα 14 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους, οι Kings μάζεψαν λίγο το σκορ για το 45 - 25 του 30ου λεπτού.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και την απογοήτευση των Kings άνοιξαν περισσότερο τη διαφορά και έφτασαν στο τελικό +30.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 14 πόντους και ακολούθησε ο Χρήστος Τσάσσης, που αναδείχτηκε Betsson MVP της αναμέτρησης, με 10 πόντους.
Για τους Kings πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γιώργος Καρακώστας και Άγγελος Τζαγκαράκης που σημείωσαν από 8 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Warriors έχουν ανεβάσει στροφές στα τελευταία παιχνίδια, παίζουν πολύ καλύτερα και εδραιώνονται στην πρώτη τετράδα.

Τι δε μας άρεσε. Οι Kings δε θυμίζουν την περσινή ομάδα και σε πολλές αναμετρήσεις δείχνουν να παρατάνε το ματς με τις διαφορές να φεύγουν ψηλά.

AKARNANIA WARRIORS (Θόδωρος Παπαστάμος): Δρακούσης 14, Κωτσής 9(1), Μπιτσικώκος 6, Τασιούλης 9, Τσαμάκης 5(1), Τσάσσης 10, Χριστογιάννης 9.

AGRINIO KINGS (Χρήστος Ματσούκας): Ζαφείρης, Καρακώστας 8, Κουβέλης Γ. 7, Κουβέλης Θ. 2, Μπόκας 3(1), Πετρόπουλος 2, Στάμος, Τζαγκαράκης 8(2), Τσιρώνης 2.