31/03/2022
ReTirees 13 19 14 17 - 63 -
Στιφάδο Bulls 22 20 17 18 - 76 -

Το έκαναν να φανεί εύκολο οι Στιφάδο Bulls!

Το 20ο ροζ φύλλο αγώνα στην Elite League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Στιφάδο Bulls, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα τους ReTirees με 63-76 και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Στιφάδο Bulls, καθώς με ηγετική εμφάνιση του Jay Jay με 11 πόντους και άλλους 6 του Καττή, προηγήθηκαν με 13-22. Ο Σκοπελίτης με 7 πόντους και ο Τσιλάβης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ταύροι συνέχιζαν να οδηγούν το ματς, έφτασαν μέχρι και στο +14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 32-42, χάρη σε 6 πόντους του Καττή, 6 του Πρόκου και τρίποντα των Πολίτη – Μπασδάνη. Τους ReTirees κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Σκοπελίτης και Τσιρίδης με 6 πόντους έκαστος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Χαριτόπουλος.

Με ακόμη 7 πόντους του Σκοπελίτη και τρίποντο του Τσιλάβη, το συγκρότημα του Κουσούλη πλησίασε τον αντίπαλο στους 4, 46-50, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και με 7 πόντους του Πρόκου, 4 του Jay Jay και τριποντάκι του Πολίτη, έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά 12 πόντων, 46-58, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του απόντα Χατζή δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με εύστοχες προσπάθειες των Jay Jay (10π), Καττή (5π), Πρόκου και Τσελέμπη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 63-76. Για τους “Συνταξιούχους” στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεχώρισε ο Αθηναίος, πετυχαίνοντας 10 πόντους, ενώ 4 είχε ο Τσιλάβης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 21/56 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 24/39 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των ReTirees ο Σκοπελίτης με 20 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 8/10 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Καττής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 6/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής, Μέξας 2, Τσιλάβης 14 (2), Τσαντζαλής, Σκοπελίτης 20, Αθηναίος 13 (2), Τσιρίδης 9 (1), Μαθιουδάκης, Γιαμαίος, Στόλης 1, Χαριτόπουλος 4

Στιφάδο Bulls (Πρόκος): Τσελέμπης 5, Jay Jay 23, Πρόκος 18 (2), Μπασδάνης 3 (1), Καττής 19 (1), Πολίτης 8 (2), Ρουμελιώτης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Στιφάδο Bulls!