20/02/2020
Pistachios 16 18 15 6 - 55 -
Αμφιδέξιοι 17 5 13 17 - 52 -

Το έκαναν ντέρμπι, αλλά δεν το πλήρωσαν οι Pistachios!

Σε ένα παιχνίδι που ήλεγχαν για 35 λεπτά, οι Pistachios έπαιξαν με τη… φωτιά, αλλά δεν κάηκαν, αφού κατάφεραν να επιβληθούν με σκορ 55-52 των αξιόμαχων Αμφιδέξιων. Οι φιλοξενούμενοι αν και παρατάχθηκαν με μόλις μία πεντάδα, επέστρεψαν από το -15, άγχωσαν τους Pistachios, όμως δεν κατάφεραν να «κλέψουν» τη νίκη, με την ομάδα του Κοντογιάννη να επιστρέφει στο δρόμο των επιτυχιών.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Αμφιδέξιους να βρίσκουν πιο γρήγορα ρυθμό και τους Pistachios να αντιδρούν μετά το πεντάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Κοντορή που πέτυχαν 6 απανωτούς πόντους, προηγήθηκαν 9-5, όμως, όπως προαναφέραμε, η αντίδραση των Pistachios δεν άργησε. Με τον Κοντογιάννη, που πέτυχε δύο διαδοχικά τρίποντα, να δείχνει τον δρόμο, οι γηπεδούχοι αφενώς ανέκοψαν τον ρυθμό του αντιπάλου και αφετέρου μείωσαν στον πόντο (16-17).

Το ίδιο βέβαια δεν συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο. Το σκηνικό άλλαξε τελείως. Οι Pistachios ανέβασαν την ένταση τους στην άμυνα, βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα με Κουτέλα και Τσίτουρα και πολύ γρήγορα πήραν το προβάδισμα (24-19). Την ίδια στιγμή οι Αμφιδέξιοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, ενώ ήταν και πολύ άστοχοι. Έτσι, οι Pistachios, που είχαν επιβάλλει το παιχνίδι τους, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (34-22).

Τίποτα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι Pistachios συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και διατηρούσαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (44-29). Από την άλλη πλευρά, οι Αμφιδέξιοι είχαν εμφανίσει σημάδια κόπωσης, κάτι που ήταν απόλυτα φυσιολογικό, αφού δεν είχαν ούτε μία αλλαγή. Έτσι, το δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο τέμπο, με τη διαφορά να παραμένει πάνω από τους 10 πόντους (49-35).

Και εκεί που όλα έδειχναν πως κάπως έτσι θα πήγαινε και το τέταρτο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι αντέδρασαν. Κόντρα στην κούραση, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και απέδειξαν πως είναι πολύ σκληροί. Με «γρανιτένια» άμυνα κράτησαν πολύ χαμηλά τον αντίπαλο, ενώ την ίδια στιγμή Μπάρας και Κοντορής φόρτωναν το καλάθι των Pistachios και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (53-52) τρία λεπτά πριν το τέλος. Μέχρι εκεί ήταν όμως. Λίγο η κούραση, λίγο η αδράνεια στην άμυνα και λίγο η αστοχία στις βολές έφεραν το τελικό 55-52 διά χειρός Τσίτουρα.

Οι Pistachios τελείωσαν το ματς με 22-67 σουτ (32.8%), εκ των οποίων 6-20 τρίποντα (30%), 5-14 βολές (35.7%), μάζεψαν 47 ριμπάουντ (12-35), μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Αμφιδέξιοι είχαν 20-64 σουτ (31.2%), εκ των οποίων 6-27 τρίποντα (22.2%), 6-12 βολές (50%), 40 ριμπάουντ (9-31), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 9 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Παπακαλοδούκας 3, Γονιδάκης Μ. 4, Σαρίδης 2, Λεμπούσης 5, Μουρμούρης 8 (9ρ., 5 ασίστ), Κουτέλας 6 (9ρ.), Κοντογιάννης 13, Τσίτουρας 14 (9ρ.), Γονιδάκης Φ. 5.

Αμφιδέξιοι (Δάβαρης): Κλάδης 1 (9ρ., 8ασίστ), Στουρνάρας 9 (7ρ., 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπάρας 19 (10ρ.), Κοντορής 21 (6ρ.), Μακρής 2 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Pistachios για τρία δεκάλεπτα και η επιστροφή των Αμφιδέξιων στη διεκδίκηση της νίκης.