01/10/2019
Komodo Dragons 7 9 16 11 - 43 -
Μίνωες 17 11 11 6 - 45 -

Το έκαναν ντέρμπι οι Μίνωες!

Οι Μίνωες είχαν πάρει διαφορά 10 πόντων από το δεκάλεπτο και μέχρι το 27’ τη διατηρούσαν σαν μην… τρέχει τίποτα. Μετά, έτρεξε όμως! Έτρεξαν οι DPG Warriors και με μεγάλη πίεση και μεγάλα σουτ, ισοφάρισαν 2 λεπτά πριν το τέλος, χωρίς τελικά να κάνουν την ανατροπή, αφού ο Γκατζιάς έβαλε δύο βολές, έκανε και μια τάπα και έδωσε στους «μπορντό» τη δεύτερη σερί νίκη τους στον 36ο όμιλο του Basketaki Cup (στο 0-2 οι «ντιπιτζήδες»).

Γενικά ο ρυθμός ήταν καλός στο ξεκίνημα, χωρίς όμως να μπαίνουν πολλά σουτ μέχρι το πεντάλεπτο, όπου οι Warriors είχαν ένα μικρό προβάδισμα (7-5), κάτι που άλλαξε γρήγορα, αφού οι Μίνωες άρχισαν να σκοράρουν με τους Κανελλόπουλο, Μπουραζάνη, Γκατζιά και δεν έπαιρναν απάντηση, διαμορφώνοντας το 7-17 στο δεκάλεπτο.

Ένα τρίποντο στην αρχή της δεύτερης περιόδου έδωσε κι άλλη ώθηση στους «μπορντό» (7-20 στο 11’), αλλά οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να κρατηθούν στο παιχνίδι και έστρωσαν λίγο την επίθεσή τους, με τους Βαζαίο, Κοτσιλίνη να τρέχουν πολύ και τους Ζενέλη, Φώλα, Κωνσταντίνου να βοηθούν στο να μείνει μια… επαφή μέχρι το ημίχρονο (16-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μίνωες βελτίωσαν την επιθετική λειτουργία τους και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Δερδελάκου έφτασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (24-39 στο 27’), κάτι που τους έκανε να χαλαρώσουν κάπως και έτσι βρήκαν χώρους οι «ντιπιτζήδες», για να κάνουν ένα σερί 8-0 με τον Λαζαρίκο να ανεβάζει στροφές, μειώνοντας στο 32-39 στο 30’.

Ο Γιώργος Λαζαρίκος συνέχισε την ευστοχία του στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και μαζί με τους Φώλα, Ρόκιζα, Αρτινό και τη συμβολή των Βεργόπουλων έφερναν σιγά σιγά το παιχνίδι σε ισορροπία, μέχρι την ισοφάριση (38-41 στο 35’, 43-43 στο 37’), βγάζοντας παράλληλα και τον… εγωισμό των Μινώων, οι οποίοι βρήκαν τη λύση στο πρόσωπο του Γκατζιά, που με δύο βολές στα 11’’ πριν τη λήξη έκανε το 43-45) και με μια τάπα στον Βαζαίο έκοψε τη φόρα στους Warriors, με τους τελευταίους να έχουν κι άλλη ευκαιρία για ισοφάριση στην εκπνοή, όμως ο Λαζαρίκος δεν ισοφάρισε ξανά και οι φιλοξενούμενοι πήραν δεύτερη νίκη στον όμιλο.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Κανελλόπουλος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τους «ντιπιτζήδες» ξεχώρισε ο Γιώργος Λαζαρίκος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 14/45 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 6/18 βολές, 45 ριμπάουντ (14-31), 6 ασίστ, 12 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μπορντό να τελειώνουν το ματς με 10/36 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 10/21 βολές, 43 ριμπάουντ (8-35), 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Λαζαρίκος 10 (2), Ρόκιζας 5, Βαζαίος 5, Φώλας 4, Ζενέλης 4, Κοτσιλίνης 4, 4, Κωνσταντίνου 4, Αρτινός 2, Παπαγεωργίου 2, «Τζίο» Βεργόπουλος 2, Γ. Βεργόπουλος 1 (14 reb)

Μίνωες (Παπαστάμος): Κανελλόπουλος 15, Γκατζιάς 9, Μπουραζάνης 6 (2), Δερδελάκος 6 (2), Παπαστάμος 4, Κυριακόπουλος 3, Αλεξόπουλος 2, Πατίρης, Τσούλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η επαναφορά των «ντιπιτζήδων» στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και η ψυχραιμία του Γκατζιά που σε δύο φάσεις «εξουδετέρωσε» τους γηπεδούχους και κράτησε την ομάδα του αήττητη.