19/04/2022
Peristeri Wardogs 19 22 16 6 - 63 -
Frigo Driver 14 15 15 18 - 62 -

Το έκαναν θρίλερ οι Wardogs!

Παρά τις τάσεις… αυτοκτονίας που έδειξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι Peristeri Wardogs πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Frigo Driver με σκορ 63-62, με το αποτέλεσμα αυτό να τους κρατά στη δεύτερη θέση του έβδομου ομίλου της Development2, δύο… στροφές πριν την αυλαία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Ο Κουλούρης από τη μία και ο Μιχαλακάκος από την άλλη ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Καραλή να δίνει ενέργεια και σκορ με την είσοδό του, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με τους Wardogs 19-14 μπροστά.

Ο Ντινάκης πήρε προσπάθειες, τις αξιοποίησε και προσπάθησε να ισορροπήσει την αναμέτρηση για Frigo. Οι Σοφός και Καραλής έδωσαν χείρα βοηθείας στον εκπληκτικό Κουλούρη, οι γηπεδούχοι έβαλαν τα σουτ και έτρεξαν το γήπεδο, τιμωρώντας τις αργές επιστροφές των αντιπάλων και κάπως έτσι, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 41-29.

Προσπάθεια μεγάλη για ανατροπή του… σκηνικού από Frigo, με τον Μιχαλακάκο να έχει τη βοηθεια του Κασαπίδη, μειώνοντας τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Κουλούρης με τον Σοφό όρθωσαν… ανάστημα και κράτησαν την παρέα του Μπουργαζά, με την ψαλίδα του σκορ να… ανοίγει λίγο πριν το τέλους του δεκαλέπτου, 57-44.

Λάθη επί… λαθών για Wardogs στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, με τους μπλε από την άλλη να κάνουν ένα σερί 0-12 και να πηγαίνουν την αναμέτρηση στον πόντο. Δεν ολοκλήρωσαν την εκπληκτική τους αυτή προσπάθεια με το ροζ φύλλο αγώνα, με τον Άρη τον Καραλή να ευστοχεί σε δύο βολές λίγο πριν τη λήξη και να δίνει τη μεγάλη νίκη στους Wardogs με 63-62.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο… μόνιμος σε αυτόν τον τίτλο Παναγιώτης Κουλούρης, με 33 πόντους, 24 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από Frigo ξεχώρισε ο Νίκος ο Ντινάκης με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 10/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 23 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/53 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 7/15 βολές, 36 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 17 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Κουλούρης 33 (24 ριμπ.), Τσιγκάς 2, Καρακατσάνης 3, Καραλής 10, Μπουργαζάς, Στάικος 3, Σοφός 12.

Frigo Driver (Μαγουλάς): Κασαπίδης 8, Γκότσης, Ντινάκης 12, Μαθιός 7, Μαγουλάς 7 (13 ριμπ.), Νικόλτσος 8, Μιχαλακάκος 20.

Τί μας άρεσε: Η μεγάλη προσπάθεια για… τρελό  come back από Frigo!