31/03/2024
Ένωση Αγρινίου 15 21 17 22 - 75 -
Akarnania Warriors 7 18 17 29 - 71 -

Το έκανε δύσκολο, αλλά πήρε προβάδισμα η Ένωση

Η Ένωση Αγρινίου πέτυχε την πρώτη της νίκη στα play - off απέναντι στους Akarnania Warriors, καθώς επικράτησε δύσκολα με σκορ 75 - 71.
Η ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη έδειξε να έχει τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος του αγώνα, όμως οι Warriors επέστρεψαν από το -21 και ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Η Ένωση πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8 πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασαν μέχρι το +16 και ήταν μπροστά με 11 στο ημίχρονο.

Η Ένωση έφτασε στο +21 λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως οι Warriors έτρεξαν σερί 10 - 0 και μείωσαν στους 11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι "ροκάνισαν" τη διαφορά, ο Σταμουλάκης έδινε λύσεις στην Ένωση και παρότι οι Warriors πλησίασαν στους 2 πόντους δε μπόρεσαν να πετύχουν την ολική ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 28 πόντους και ακολούθησαν ο Χρύσος Καρακώστας, ο Σπύρος Καραμπλιάνης και ο Αποστόλης Τσιούνης που πέτυχαν από 10.
Για τους Warriors πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάμπης Τσαμάκης με 24 πόντους και από 12 είχαν ο Αλέξανδρος Δρακούσης και ο Βαγγέλης Τακτικός.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και είχε ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Τι δε μας άρεσε. Οι αποβολές των Κυριαζή και Βασιλείου και οι εντάσεις που υπήρξαν.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 6, Καρακώστας Ε. 7, Καρακώστας Χ. 10(1), Καραμπλιάνης 10(2), Κάτρης Γ. 2, Κάτρης Ι., Κουμάσης 2, Πλιάτσικας, Σταμουλάκης 28(6), Τριανταφυλλάκης, Τσιούνης 10(1).

AKARNANIA WARRIORS (Γιάννης Χριστογιάννης): Αντωνιάδης 5, Δρακούσης 12(1), Κυριαζής 6(2), Μπαρμπάκης 6(2), Μπιτσικώκος, Πετρέκας, Τακτικός 12, Τσαμάκης 24(4), Χριστογιάννης 6.