28/02/2022
ESDDA Graduates 10 7 10 9 - 36 -
Gran Camaria 6 8 13 20 - 40 -

To «έκλεψαν» στο τέλος οι «Ισπανοί»!

Σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι, τα Gran Camaria ήταν πιο ψύχραιμα στο τέλος και πήραν μία σπουδαία νίκη με 40-36 κόντρα στους «ανεβασμένους» ESDDA Graduates στο Basketaki Arena.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Η περίοδος βρήκε τους Esdda να προηγούνται με 10-6 με τον Γκάμαρη να σημειώνει 6 πόντους. Για τα Camaria, τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του σημείωσε ο Γιώργος Τσακανίκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν βρήκε ρυθμό με τις ομάδες να είναι άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται στο χαμηλό 7-8 που ήταν το σκορ της περιόδου για την ομάδα του Βακαλόπουλου με τους Χρυσίνα, Σακελλαρίου και Τσακανίκα να βάζουν από 2 πόντους. Για την ομάδα του Τσίτσιρα 5 πόντους έβαλε ο Νανόπουλος. Το ημίχρονο έκλεισε στο 17-14 για τους ESDDA.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο τα Camaria, με τους Χρυσίνα, Παπάζογλου, Τσακανίκα να σκοράρουν προηγήθηκαν με 24-17, 6 λεπτά για το τέλος της περιόδου. Με συνεχόμενους πόντους των Παναγόπουλου και Νανόπουλου οι ESDDA κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 27-27 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο χωρίς καμία να καταφέρνει να ξεφύγει. Το ματς ήταν αρκετά κλειστό και 4,46′ για το τέλος τα Camaria προηγούνταν με 33-34. Τελικά, οι «Ισπανοί» πήραν μία σπουδαία νίκη με 40-36,  επικρατώντας πολύ δύσκολα των σκληροτράχηλων και βελτιωμένων ESDDA Graduates.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Χρυσίνας με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γκάμαρης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/72 εντός πεδιάς, 2/13 τρίποντα και 2/9 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι «Ισπανοί» είχαν 16/69 εντός πεδιάς, 3/8 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 26 λάθη και 1 τάπα.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Παναγόπουλος 3, Τσίτσιρας 2, Νανόπουλος 11, Ζαχαριάδης 6, Γκάμαρης 12, Αληγιάννης 2, Βαφάκος, Στεργιανός.

Gran Camaria (Βακαλόπουλος): Παπάζογλου 3, Σακελλαρίου 12, Βακαλόπουλος 5, Σταθάκος, Τσακανίκας 10, Χρυσίνας 10

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!