01/10/2019
Most Wanted 13 3 8 15 - 39 -
Kavlanta Hawks 2 8 9 10 - 29 -

To έκρινε ο Κρινής!

Για την δεύτερη αγωνιστική του 11ου ομίλου του Basketaki Cup οι Most Wanted με μια νίκη στο θεσμό φιλοξένησαν στο κλειστό του Περιστερίου τους Kavlanta Hawks που έψαχναν για το πρώτο τους ροζ φύλλο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν πρώτοι στο σκορ με καλάθι του Παπούλια αλλά έπειτα σίγησαν. Οι άμυνες ζώνης που έπαιξαν αμφότερες οι ομάδες τους επηρέασαν περισσότερο στο ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 13-0 βρίσκοντας λύσεις από όλη την ομάδα με βάση τα ποσταρίσματα του Σαμπάνη που δημιουργούσε από το low post υπερέχοντας σε ύψη, στο ανοιχτό γήπεδο με τον Γεωργακά αλλά και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το πρώτο επιτυχημένο μακρινό σουτ του Ντανάση κλείνοντας την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (13-2).

Τα κόζια …άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο. Οι Hawks έκλεισαν κι άλλο τη ζώνη πέριξ της ρακέτας δημιουργώντας νευρικότητα στους αντιπάλους τους , “τρώγοντας” λεπτό με το λεπτό τη διαφορά, επιλύοντας το γόρδιο δεσμό του σκοραρίσματος με τον Αναστασίου που πήρε τη μπάλα σε καλές θέσεις και τον Τζώρτζη φτάνοντας σε απόσταση μιας κατοχής (13-10) πριν ο Γεωργακάς βάλει το πολυπόθητο … γκολ από τα 6.75 για να πάμε στο ημίχρονο με το πενιχρό 16-10.

Ίδιο και απαράλλαχτο το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα. Οι ζώνες καλά κρατούσαν και κρατούσαν κυρίως για τα “Γεράκια” που μάζευαν τα ριμπάουντ από τα άστοχα σουτ των Most Wanted και όχι μόνο πλησίασαν σε απόσταση βολής με τους Παπαδημητρόπουλο, Ντέμο και Παπούλια (18-17) αλλά με το επιμέρους 2-9 με καλάθι του Τζώρτζη προσπέρασαν κάνοντας τους φίλους τους να παραληρούν στις εξέδρες ! Τα τελευταία δύο λεπτά ωστόσο του τρίτου δεκαλέπτου ανήκαν στην παρέα του Γεωργακά, που ξύπνησε από τον …λήθαργο χάρις στο παιχνίδι ανοικτού γηπέδου, με τον Κρίνη να εκρήγνυται φεύγοντας με τα…χίλια στον αιφνιδιασμό, και με σερί 6-0 απέκτησε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα ολοκληρώνοντας στο +5 (24-19).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ψυχολογία, ο Κρινής συνέχισε τις…κούρσες στο αντίπαλο καλάθι (9π σε αυτό το διάστημα), ο Γεωργακάς ξαναβομβάρδισε από την περίμετρο με τη διαφορά να πετάει στο +14 (35-21) με τους “oράνιε” να ξεμένουν από δυνάμεις , καλώντας σε δύο διαδοχικά time out. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι Most Wanted διαχειρίστηκαν σωστά το χρόνο , δεν απειλήθηκαν ποτέ και παρά την ύστατη προσπάθεια των Τζώρτζη και Παπαδημητρόπουλου ζευγάρωσαν τις νίκες τους στο κύπελλο με το τελικό 39-29.

Η ομαδική στατιστική αντικατοπτρίζει αρκετά πειστικά το αγωνιστικό γίγνεσθαι με τους Most Wanted να σουτάρουν κάπως καλύτερα (22-20% εντός πεδιάς, 12-0% στα τρίποντα), να καθαρίσουν τη μπουγάδα στις ρακέτες (55-45 ριμπάουντ, 3-1 κοψίματα) και να υπερέχουν σε δημιουργία (8-4 ασίστ) , κλεψίματα (8-6) και efficiency (33-16) ενώ στα λάθη υπήρξε απόλυτη ισορροπία (από 14 )!

Mvp για τους νικητές ο Θοδωρής Κρινής με 15π.(1 ασ., 1 κλ., 2 λάθη) ενώ βοήθησε οργανωτικά κι επιθετικά ο Αγαθοκλής Γεωργακάς παρά την αστοχία του (10π., 2 ασ., 3 κλ.). Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους ο Τάσος Τζώρτζης που για ένα πόντο έχασε το double double (9π, 18 ρ) και με σημαντικές στιγμές οι Παναγιώτης Παπούλιας(6π, 6ρ) και Παναγιώτης Παπαδημητρόπουλος (6π, 6ρ)

Most Wanted (Γεωργακάς) : Σαμπάνης 2 (3ασ.), Κότσιρας 4 (14 ρ.), Κουσάκης, Μητρόπουλος 2 (12ρ.), Γεωργακάς 10(2), Μιτζέλος, Λομβαρδάς, Ντανάσης 6(1), Ζαμπάρας (6ρ.), Κρινής 15

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης) : Ντέμος 2 (3κλ.), Νάστος, Παπούλιας 6 , Αναστασίου 6, Παπαδημητρόπουλος 6 (8ρ.), Τζώρτζης 9 (18ρ.), Μπιρμπίλης, Παναγιώτου

Τι μας άρεσε : Αναμέτρηση με ανταγωνισμό, πάθος και καλή ατμόσφαιρα τόσο εντός όσο κι εκτός παρκέ με το fun club των “Γερακιών” να δίνει ιδιαίτερο τόνο ! Κυριάρχησαν βέβαια οι άμυνες ζώνης και από τις δύο ομάδες δείχνοντας εκατέρωθεν κάποιες φυσιολογικές για την εποχή αδυναμίες. Εξαιρετική η “έκρηξη” του Κρινή στην τρίτη περίοδο που καθόρισε σε πολύ μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα!

Τι δεν μας άρεσε : Η αστοχία στο μακρινό σουτ (3/37 συνολικά από την περίμετρο) αλλά και στις βολές (31-42%) μαρτυρούν πως οι ομάδες θέλουν ακόμα δουλειά!