04/01/2024
Optimus Priamus 6 18 21 17 - 62 -
Gerakas Hawks 8 9 12 17 - 46 -

Το έπιασαν… από εκεί που το άφησαν οι Optimus Priamus!

Οι Optimus Priamus ξεκίνησαν το 2024 με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο έκλεισαν το 2023, δηλαδή με νίκη. Το βράδυ της Πέμπτης 4 Ιανουαρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Gerakas Hawks επικρατώντας 62-46 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Development League. Πρόκειται για μία νίκη που κρατάει τους Optimus Priamus στα ψηλά «στρώματα» της βαθμολογίας με 9 νίκες και 6 ήττες, σε αντίθεση με τα «Γεράκια» που έπεσαν πλέον στο 2-12.

Στα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο η αλήθεια είναι πως η απόδοση των δύο ομάδων στο επιθετικό κομμάτι δεν ήταν και τόσο καλή. Ο Λοΐζος έκανε καλή αρχή στην αναμέτρηση, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με 4-6. Ο Καλτσάκας ισοφάρισε σε 6-6, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Πικάση που έγραψε το 6-8.

Ο Παπαδάκος μπήκε ορεξάτος στη δεύτερη περίοδο και παράλληλα οι γηπεδούχοι έκαναν το προσπέρασμα, με τον Σκουτέρη να γράφει το 14-11. Παρά την ισοφάριση που ήρθε από το τρίποντο του Καπουλά (14-14), οι Optimus Priamus πήραν ξανά το προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το φινάλε. Ο Παπαδάκος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν στο ανοιχτό γήπεδο και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 24-17.

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό τους επέτρεψε να πάνε την διαφορά για πρώτη φορά στο +10(28-18). Ο Ασβεστάς με απανωτά τρίποντα προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι Optimus Priamus έβρισκαν συνεχώς απαντήσεις με τον Παπαδάκο, ο οποίος έκανε πολύ καλό ματς. Ο Σκουτέρης επίσης έβαλε το… λιθαράκι του ώστε οι γηπεδούχοι να ολοκληρώσουν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 45-29.

Η επιθετική λειτουργία των Optimus Priamus συνέχισε να φέρνει αποτέλεσμα, με τον Καλτσάκα να πηγαίνει το σκορ στο 51-34. Το παιχνίδι κυλούσε έτσι όπως ήθελαν οι γηπεδούχοι, ενώ από την άλλη πλευρά το μόνο που κατάφεραν οι Hawks ήταν να μειώσουν στους 12 πόντους (57-45). Τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και έτσι οι Optimus Priamus πανηγύρισαν τη νίκη με 62-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πιέρρος Παπαδάκος με 24 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ. Από τους Gerakas Hawks ξεχώρισε ο Νικόλαος Γιαννακάκης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Optimus Priamus είχαν 26/66 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 1/5 βολές, 47 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 7 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι Gerakas Hawks μέτρησαν 7/30 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 5/12 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Καλτσάκας 15(7ρ.), Λοΐζος 12(15ρ.), Ορφανουδάκης 2(9ρ.), Παπαδάκος 24(1ρ.), Σκουτέρης 4(9ρ.), Φλώρος 5(3ρ.), Φουντουλάκης

Gerakas Hawks (Πικάσης): Ασβεστάς 16(3ρ.), Γιαννακάκης 11(13ρ.), Καπουλάς 12(2ρ.), Πικάσης 3(6ρ.), Πρισεκαρίου, Σκλαβούνος 4(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο σταθερά καλός ρυθμός των Optimus Priamus.