29/10/2023
Elapuse BC 19 19 27 14 - 79 -
Pistachios 18 19 18 18 - 73 -

Το επιθετικό ταλέντο έδωσε τη νίκη στην Elapuse!

Το βράδυ της Κυριακής, 29 Οκτωβρίου, στο Basketaki Arena, σε ένα εξαιρετικό από ποιότητα και ρυθμό παιχνίδι, η Elapuse με ξέσπασμα στα μέσα της τρίτης περιόδου, κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά και έφτασε τελικά στην νίκη με 79-73, απέναντι στους σκληροτράχηλους και πολύ μαχητικούς Pistachios.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν απολαυστικό από σκορ και θέαμα, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και την Elapuse να κρατάει μικρό προβάδισμα με 19 – 18. Οι γηπεδούχοι σκόραραν κατά ριππάς από την περιφέρεια με Σταυρακόπουλο(3), Μιγιόνη και Ζορμπά να βάζουν συνεχόμενα τρίποντα, ενώ τους Pistachios κρατούσαν σε απόσταση αναπνοής ο κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα Τάλαρος με 5 πόντους, με τον Κοντογιάννη πρώτο βιολί με 7 και τον Γονιδάκη να ακολουθεί με 6 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες συνέχισαν να δίνουν όλη τους την προσοχή στο επιθετικό κομμάτι, με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο(19-19) και τους γηπεδούχους να προηγούνται και πάλι με έναν πόντο. Ο Κάρολος με 4 πόντους και Δημητριάδης, Σταυρακόπουλος, Παπούλιας με ένα τρίποντο έκαστος οδηγούσαν την επίθεση για την ομάδα του Αναγνώστου, ενώ τα Φυστίκια πάλευαν με όλες τους τις δυνάμεις, με Τάλαρο και Γονιδάκη να κάνουν συγκλονιστική εμφάνιση με 8 πόντους αμφότεροι, για το 38-37.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, οι Pistachios με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Γονιδάκη, Τάλαρο και Τσίτουρα να πετυχαίνουν από 4 πόντους, διατηρούσαν την πρωτοπορία με 49 – 51, απέναντι στον εκπληκτικό Barkshire που έβαλε τους 11 από τους 13 πόντους της Elapuse. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις ένα πεντάλεπτο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με κύριους εκφραστές τους Ζορμπά(6), Μιγιόνη(5) και Δαφαλιά, έτρεξαν επιμέρους 16-4 μετά το πεντάλεπτο και πήραν κεφάλι με 65-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Pistachios με Βουρλίτη(6), Κοντογιάννη(6) και Τάλαρο να ηγούνται στην επίθεση, έκαναν κατάθεση ψυχής στην προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, αλλά η Elapuse μένοντας ψύχραιμη και βρίσκοντας απαντήσεις με 6 πόντους του Barkshire και τρίποντα από Μιγιόνη και Παπούλια, πέτυχε μία δύσκολη και παράλληλα πολύτιμη νίκη με 79 – 73.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κάρολος Barkshire με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο συγκλονιστικός Γιάννης Τάλαρος με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Elapuse είχε 19/41 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Οι Pistachios είχαν 21/53 δίποντα , 4/13 τρίποντα, 19/28 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Elapuse (Αναγνώστου): Barkshire 23(13ρ.), Αναγνώστου 2, Δαφαλιάς 9(7ρ. - 6 ασίστ) Δημητριάδης 3, Ζορμπάς 9, Μιγιόνης 13, Παπούλιας 6, Σταυρακόπουλος 14(7ρ.).

Pistachios (Κοντογιάννης): Αβαρκιώτης 5, Βουρλίτης 10(7ρ.), Γονιδάκης 20, Κοντογιάννης 13, Τάλαρος 20(13ρ.), Τσίτουρας 5.

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που μας προσέφεραν απλόχερα οι δύο ομάδες.