03/07/2022
Reddicolo 12 12 24 21 - 69 -
Retro Pacers 24 11 13 15 - 63 -

Το έπος του Red-Dicolo! Μακρή σε ευχαριστούμε!

Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 14 πόντους, το Red-Dicolo έκανε σπουδαία ανατροπή και με το 69-63 , πήρε την πρόκριση για τους 16, ανατρέποντας το -4 της πρώτης συνάντησης και έτσι θα βρει στον δρόμο του τους Indians!

Με τον Μπουρμπόν να ξεκινάει καυτός το ματς και να σκοράρει 11 πόντους, τον Ράνη να πετυχαίνει 6 και τον Ιωαννίδη ένα τρίποντο, οι Retro Pacers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 12-24. Ο Μαφίδης με δύο τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Ράδος, Λαουρδέκης και Λεμπούσης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 24-35, με τους Ιωαννίδη, Κοκκώνη και Μπουρμπόν να ευστοχούν από την περιφέρεια. Ο Μαφίδης με 5 πόντους συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης του Red-Dicolo, 4 είχε ο Λαουρδέκης και ένα τρίποντο ο Ράδος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ρεντικωλιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με 10 πόντους του Ποντικού και τρίποντα των Μακρή – Μαφίδη, βρέθηκαν στο +4, 43-39, στα μισά της τρίτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Retro Pacers και με 5 πόντους του Ιωαννίδη και 4 του Καζαφέρη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 48-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Νίκος ο Μακρής ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους και 8 του Ποντικού, οδήγησαν το Red-Dicolo στην τεράστια πρόκριση με 69-63. Πάλεψε ο Μπουρμπόν στο φινάλε για τους Retro Pacers να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί, όπως και οι 4 του Ράνη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 23/32 βολές, 11/33 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/15 βολές, 12/34 δίποντα και 11/38 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson mvp για το Red-Dicolo ο Λαουρδέκης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/4 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Μπουρμπόν με 25 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Red-Dicolo (Μακρής): Θειακούλης 3, Μαφίδης 16 (3), Φωτεινάκης 3, Ράδος 7 (1), Ποντικός 18 (2), Λεμπούσης 3, Κοσιαράς, Μακρής 10 (2), Λαουρδέκης 9

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Κοκκώνης 4 (1), Αναγνωστόπουλος 6, Ιωαννίδης 11 (3), Βαμβακάρης 2, Καζαφέρης 4, Λιγνός, Μπουρμπόν 25 (7), Ράνης 11

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλε το Red-Dicolo στο δεύτερο μέρος!