22/02/2023
The Roots 13 9 19 16 - 57 -
Puronto Raptors 13 11 15 16 - 55 -

Το "φιλί" της ζωής από τον Ανδρέα!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Roots με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Φιλιππή, κέρδισαν με 57-55 τους Puronto Raptors και πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη στον δεύτερο όμιλο της D2-League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Puronto Raptors να προηγούνται με 0-7 στο πρώτο δίλεπτο, με τον Μένεγο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Δαλιακόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια, για να απαντήσουν στη συνέχεια οι Roots και με 8 πόντους του Θοδωρή Ανδραβίζου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία 13-13!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 5 του Μένεγου και βοήθειες των Δαλιακόπουλου, Βασιλακόπουλου και Γεωργάτη, οι Puronto Raptors πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-24. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ανδραβίζος (4π), Καραγιώργος (3π) και Φιλιππής (2π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λεμπιδάκης έκανε πάρτι μέσα στην ρακέτα και με 11 δικούς του πόντους και 4 του Καλαμπαλίκη, έδωσαν στην ομάδα του Μπελάλη προβάδισμα 6 πόντων, 30-36. Στην συνέχεια της περιόδου το συγκρότημα του Σοκολάκη πάτησε γκάζι και με δύο τρίποντα του Λαγωνικάκου, 5 πόντους του Ζαμπάρα και 4 του Φιλιππή, προσπέρασε με 41-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Roots μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με τρίποντο του Λαγωνικάκου και καλάθι του Καραγιώργου, βρέθηκαν στο +7, 46-39. Κάπου εκεί οι Puronto Raptors ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με μεγάλα σουτ των Βασιλακόπουλου - Μένεγου, προσπέρασαν με 47-53, 2:00 για το τέλος. Ωστόσο, οι Roots δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τεράστιο τρίποντο και φάουλ του Φιλιππή, γύρισαν το ματς επικρατώντας με 57-55!!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/23 βολές, 14/43 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/22 βολές, 17/49 δίποντα και 4/16 τρίποντα.

Betsson mvp των Roots ο Λαγωνικάκος με 11 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Puronto Raptors ο Μένεγος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 6/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Roots (Σοκολάκης): Μπακάλης, Σοκολάκης 1, Ανδραβίζος 17, Φιλιππής 10 (2), Παντελάτος 5, Αργυράκης 4, Καραγιώργος 6 (1), Ζαμπάρας 3 (1), Λαγωνικάκος 11 (3)

Puronto Raptors (Μπελάλης): Λεμπιδάκης 12, Γεωργάτης 2, Δαλιακόπουλος 5 (1), Βασιλακόπουλος 10 (2), Μένεγος 18 (1), Καλαμπαλίκης 4, Δεριζιώτης, Κατής 4

Τι μας άρεσε: Η απίστευτη ανατροπή των Roots!