79
Thu 30 10 24 15 - 79 -
Somalia Pirates 22 23 11 13 - 69 -

Το φιλί της ζωής από τον Μαρκογιαννάκη!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με ξέφρενο ρυθμό και πολλές ανατροπές, η Thunder επικράτησε των Σομαλών Πειρατών με 79-69 για την 19η αγωνιστική της Elite League, παραμένοντας έτσι ζωντανή για την παραμονή, σε αντίθεση με τους Πειρατές που πλέον δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό. Mvp των νικητών ήταν ο Αλέξανδρος Μαρκογιαννάκης με 32 πόντους, κερδίζοντας τον Νίκο Τρανούλη που σταμάτησε στους 37!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 4-11 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Thunder πρόλαβε να χτίσει διψήφια διαφορά 11 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 30-22, χάρη σε 13 πόντους του Μαρκογιαννάκη, 8 του Ζαράνη, 4 του Σαμπάνη και τρίποντο του Λαγού. Ο Τρανούλης με 12 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Μπερτσάτος και Στραβοπιεράκος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τρανούλης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 16 δικούς του πόντους, αλλά και τριποντάκι του Μπερτσάτου, έστειλαν τους Σομαλούς Πειρατές στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 40-45. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα τα τρίποντα των Λαγού και Νικολαρόπουλου, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Ζαΐμης και Μαρκογιαννάκης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μπλε πήραν εκ νέου μπρος και με 10 πόντους του Μαστορίδη, 8 του Λαγού και 4 του Μαρκογιαννάκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 64-56. Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με το δίδυμο Νικολουζάκη – Τρανούλη να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 64-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο η Thunder έβγαλε περισσότερο πάθος για τη νίκη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρκογιαννάκη με 13 πόντους, έφτασε στην τεράστια νίκη με 79-69.  Για τους Σομαλούς Πειρατές στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Παπαηλιού (6π) και Τρανούλης (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές,  18/43 δίποντα και 11/27 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/11 βολές, 20/45 δίποντα και 8/19 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της Thunder ο Μαρκογιαννάκης με 32 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 8/16 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Σομαλών Πειρατών ο Τρανούλης με 37 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 6/11 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Thunder (Λαγός): Νικολαρόπουλος 3 (1), Ζαράνης 9 (2), Λαγός 14 (4), Ζαΐμης 2, Μαρκογιαννάκης 32 (4), Τζούρτος, Σαμπάνης 5, Μαστορίδης 14

Σομαλοί Πειρατές (Νικολουζάκης): Παπαηλιού 8, Στραβοπιεράκος 4, Μπερτσάτος 8 (1), Τρανούλης 37 (7), Πηλιούνης, Σύμπουρας 4, Νικολουζάκης 8, Ντούλης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες και τα shows των Μαρκογιαννάκη – Τρανούλη!