04/11/2020
Rep-Eat 19 21 10 12 - 62 -
Αμόκ 9 13 19 29 - 70 -

Το γύρισε και έμεινε αήττητη η Άμοκ!

Η Αμόκ παίζοντας καταπληκτικά στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να επικρατήσει με 70-62 της Rep-Eat και να κάνει το 4/4 στον 4ο όμιλο της Development 2 League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Rep-Eat ήταν καταπληκτική. Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με τον Μαρκόπουλο να σημειώνει 6 πόντους, προηγήθηκε με 19-9. Για την Αμόκ, που ήταν μουδιασμένη, 3 πόντους έβαλε ο Γιάννης Αβαρκιώτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους τυπικά γηπεδούχους να τρέχουν ένα νέο επιμέρους 21-13 σερί κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο συν 18, 40-22 με τον Μαρκόπουλο να βάζει άλλους 9 πόντους. Για την ομάδα του Δουρακάκη, 9 πόντους έβαλε ο Παναγιώτης Ορφανός.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αμόκ έβγαλε αντίδραση. Με τρομερή άμυνα, αλλά και τον Ορφανό να οργανώνει και να «τρέχει» το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα δικό τους 19-10 σερί και μείωσαν στους 9, 50-41 με το τέλος της περιόδου. Μαρκόπουλος από την μία με 7 πόντους και Ορφανός από την άλλη με επίσης 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Αμόκ έδειξε γιατί είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Με τον Τρυγωνόπουλο να πυροβολεί από την περιφέρεια, η Αμόκ έβαλε 29 πόντους στο δεκάλεπτο και πήρε τελικά την νίκη με 70-62 κάνοντας το 4/4 στον όμιλο. Από την άλλη, η Rep-Eat υπέστη την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Μαρκόπουλος με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 8 λάθη.

Συνολικά η Rep-Eat είχε 27/67 εντός πεδιάς, 7/27 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα, έκανε 14 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 24/68 εντός πεδιάς, 6/33 τρίποντα και 8/15 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα.

Rep-Eat (Μαμάκος): Τσιάμαλος 7, Χαραλαμπίδης, Μαμάκος 3, Καπακτσής 11, Κονδύλης 4, Φράγκος 10, Μαρκόπουλος 27.

Αμόκ (Δουρακάκης): Γιαννόπουλος, Χιώνης 2, Ορφανός 30, Μπακόλας, Αβαρκιώτης 5, Τρυγωνόπουλος 20, Ιωαννίδης, Παμπουρίδης 4, Κανταρίδης, Δερδενές 7, Καραθάνος 2.