06/10/2020
Tornados 6 6 11 18 - 34 -
Αλκοολικός Αστέρας 8 14 5 7 - 41 -

Το γύρισε στο τέλος o Αλκοολικός Αστέρας

Σ’ ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον , ο Αλκοολικός Αστέρας πήρε δύσκολη νίκη ενάντια στους Tornados, με 41 – 34.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες θεάματος , καθώς οι δύο ομάδες ήταν κακές στο επιθετικό κομμάτι, πετυχαίνοντας συνολικά μόλις 75 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι  ήταν κοντά στο σκορ, με 2-2 και 4-5 στα μέσα του δεκαλέπτου, με το τέλος να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με ένα καλάθι διαφορά και σκορ 6 – 8 .

Η δεύτερη περίοδος είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του Ουμάρ  Ιφτιχάρ . Το Play Maker  των Tornados ήταν με μια λέξη, συγκλονιστικός. Σκόραρε 14 πόντους  , πετυχαίνοντας τρία τρίποντα,  με αποτέλεσμα οι Tornados να βρεθούν μπροστά με δέκα πόντους διαφορά,  18-28 , και να κλείσουν  το ημίχρονο προηγούμενοι 12 – 22 . Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σαλιαρέλης με 4 .

Η φωνές του Βαγγέλη Σκλάβου προς τους παίκτες του ακούστηκαν σε όλη την Ανθούσα , γεγονός που τους έκανε να παρουσιάσουν ένα διαφορετικό πρόσωπό στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς με ένα σερί 4 – 0 , μείωσαν σε 18 – 22 . ΟΙ Τοrnados με ένα καλάθι του Ομάρ και τρείς πόντους του Πολύκαρδου  βρέθηκαν στο συν εννιά , με τους γηπεδούχους να μειώνουν με πέντε πόντους του Λαουτατζή σε 23 – 27 , όπου ήταν και το τελικό σκορ της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κατέβει στη συγκεκριμένη αναμέτρηση με μόλις πέντε παίκτες , γεγονός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη τελική έκβαση  του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Σκλάβου πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ , έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση,  έσκασαν τους αντιπάλους τους και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 18 – 7 στη τέταρτη περίοδο  έφτασαν  στη νίκη με 41 – 34 .

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Ιωάννης με 6 πόντους , 14 ριμπάουντ  και ένα κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους καλύτερος παίκτης ήταν ο Βασίλης Χαντζής, με 2 πόντους , 10 ριμπάουντ  , 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Σκλάβου είχαν  συνολικά 14/52  δίποντα  , 3/17 τρίποντα ,  4/10 βολές , 45 ριμπάουντ , 10  ασίστ , 15 κλεψίματα , και 3 κοψίματα . Οι ηττημένοι από την πλευρά τους είχαν 7/33 δίποντα , 6/19 τρίποντα , 2/16 βολές , 43 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 10 κλεψίματα , 23 λάθη  και 3 κοψίματα.

Αλκοολικός Αστέρας (Βαγγέλης Σκλάβος) :  Μαρινάκης 4 , Λαουτατζής 8 , Σιδηρόπουλος , Σαλιαρέλης 8 , Αργύρης 5 , Γιάννης 6 , Τσαμακίδης , Παυλάκης 8 , Πρωτόπαππας 2 .

Tornados (Ουμάρ) : Νικολάου 10 , Πλεξίδας 5 , Βασιλειάδης , Χαντζής 2 , Ουμαρ 17 .

Τι μας άρεσε : Το εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο που έκαναν οι παίκτες του Βαγγέλη Σκλάβου.